|
Hastelloy C-4(UNS N06455) erbjuder en avgörande fördel med termisk stabilitet gentemot C-276 (UNS N10276) för som-svetsad kemisk processutrustning: publicerad Haynes International-tid-temperatur-sensibiliseringsdata (TTS) visar att C-4 behöver 2 timmar vid sin mest kritiska graders temperatur och nederbörd (85m) skadligt djup, medan C-276 når samma skada efter bara 3 minuter i intervallet 925-1050 grader. I praktiken betyder detta att svetsvärmetillförsel och interpass-temperaturkontroll spelar stor roll för C-276 men har liten betydelse för C-4.
Avvägningen-: C-276:s volframtillsats ger den en högre kritisk punktfrätningstemperatur (150 grader vs. 100 grad ) och lägre korrosionshastigheter i kokande utspädd svavelsyra när svetsen utförs korrekt och åter-glödgats. För tjocka-sektionsfältsvetsar, fler-reparationer eller butiker utan tät värme{10}}kontroll, specificera C-4. För butiks-tillverkad utrustning med kvalificerad låg-värme-inmatningsprocedurer - eller där smide krävs – C-276 förblir det mer tillgängliga, mer korrosionsbeständiga valet av arbetshäst. |
Vad är Hastelloy C-4 och C-276, och hur skiljer sig deras sammansättningar?
C-4 och C-276 delar nästan identisk krom- och molybdenhalt (16 % vardera), men C-276 tillför 4 % volfram och bär mer järn och kobolt, medan C-4 tillför en liten titantillsats och håller järnet till striktare 3 % max - skillnader som ser små ut på papperet men styr hur de svetsar under värmen.
|
Element (vikt %) |
Hastelloy C-4 (N06455) |
Hastelloy C-276 (N10276) |
|
Nickel |
65 (Saldo) |
57 (Saldo) |
|
Krom |
16 |
16 |
|
Molybden |
16 |
16 |
|
Volfram |
- |
4 |
|
Järn |
3 max. |
5 |
|
Kobolt |
2 max. |
2,5 max. |
|
Titan |
0,7 max. |
- |
|
Vanadin |
- |
0,35 max. |
|
Kisel |
0,08 max. |
0,08 max. |
|
Kol |
0,01 max. |
0,01 max. |
|
Koppar |
0,5 max. |
0,5 max. |
|
UNS-beteckning |
N06455 |
N10276 |
Källa: Haynes Internationals nominella sammansättningsdatablad för HASTELLOY C-4 och C-276 legeringar.
Båda legeringarna är ultra-lågt-kol (max. 0,01 %) och ultra-lågt-kisel (0,08 % max.) nickel-krom-molybdenlegeringar - kombinationen som först gjorde C{{10} materialet som gjorde C{{10} känd som de 217-motorerna Ni-Cr-Mo-legering utan att utlösa de intergranulära korrosionsproblem som hade plågat tidigare, högre-kolnickellegeringar. C-4 utvecklades efteråt specifikt för att gå ett steg längre: genom att ta bort volfram och dra åt järninnehållet konstruerade Haynes International en legering som är, med sina egna ord, "den mest mikrostrukturellt stabila av de allmänt använda nickel-krom-molybdenmaterialen."
Varför är termisk stabilitet viktig för -svetsad kemisk processutrustning?
Svetsning värmer upp metallen bredvid svetsen - den värme-påverkade zonen (HAZ) - till ett temperaturområde där krom, molybden och volfram kan fällas ut ur fast lösning som andra-faspartiklar längs korngränserna, vilket lokalt utarmar den omgivande metallen av alla dess beståndsdelar och skapar en korrosionsmotstånd. korrosionsbenägen-bana exakt där utrustningen med största sannolikhet är i spänning.
Denna process - som vanligtvis kallas sensibilisering när den sker i austenitiska rostfria stål, och mer allmänt känd som korn-gräns eller intermetallisk utfällning i nickellegeringar - kräver inget misstag. Varje flergångssvets, varje tjock-sektionsreparation och varje fältsvets som görs utan en ugn i närheten utsätter en viss volym av HAZ för riskzonen- under en längre tid.
Frågan som faktiskt spelar roll för tillverkare och tillgångsägare är inte om den exponeringen sker, utan hur lång tid vid temperatur det tar innan nederbörden når ett skadligt djup. Det är exakt vad tid-temperatur-sensibiliseringsdata (TTS) mäter, och det är det enskilt viktigaste tekniska faktumet som skiljer C-4 från C-276 i svetsad drift.
Hur jämförs C-4 och C-276 i tids-temperatur-sensibiliseringsbeteende?
C-4 måste hållas vid sin mest kritiska temperatur (825 grader / 1 517 grader F) i hela 2 timmar innan korn-gränsangreppet når ett skadligt djup på 0,05 mm i ASTM G28A-testet; C-276 når samma skada efter bara 3 minuter vid temperaturer mellan 925 grader och 1 050 grader (1 697-1 922 grader F) - en skillnad på ungefär 40 gånger i den tillgängliga tiden innan skada inträffar.
|
Legering |
Kritiskt temperaturområde |
Dags för att skada (0,05 mm) korn-gränsangrepp, ASTM G28A |
|
Hastelloy C-4 |
825 grader (1 517 grader F) |
2 timmar |
|
Hastelloy C-276 |
925-1 050 grader (1 697-1 922 grader F) |
3 minuter |
Källa: Haynes International tid-temperatur-sensibiliseringsdiagram (T-T-S), datablad för HASTELLOY C-4-legering, testad i ASTM G28A kokande järnsulfat/svavelsyralösning.
Haynes International anger denna avvägning-direkt: "under svetsning är värmetillförseln viktig i fallet med C-276-legering, men har liten betydelse i fallet med C-4-legering." Rent praktiskt sitter C-276:s TTS "näsa" - den snabbaste punkten på sin nederbördskurva - på bara 3 minuter, ett fönster som en enda svetspassage på en måttligt tjock sektion kan passera genom under normal luftkylning.
C-4s näsa sitter i 2 timmar, en tid som vanlig båg-värmetillförsel i princip inte kan nå utan en avsiktlig, ihållande exponering av ugnen. Det är därför som C-4 ofta specificeras för kärl med tjocka-sektioner, fler-fältreparationer och alla jobb där en svetsares värmetillförsel och interpasstemperatur inte kan mätas och tvingas fram passera.
Vilken legering ger bättre lokaliserad korrosionsbeständighet - i det-levererade skicket?
I lösningen-glödgat, osvetsat tillstånd,C276överträffar faktiskt C-4 på standarden för grop- och spaltmätningar - dess volframtillsats höjer sin kritiska punktfrätningstemperatur till 150 grader mot C-4:s 100 grader - vilket är just den legeringsstrategi som byter bort C-4:s fördelar med termisk stabilitet.

|
Legering |
CPT, ASTM G48 (grad) |
CCT, ASTM G48 (grad) |
Tid till SCC, kokande 45 % MgCl2 (ASTM G36) |
|
316L rostfri |
15 |
0 |
2 h |
|
254SMO |
60 |
30 |
24 h |
|
Legering 625 |
100 |
40 |
Ingen sprickbildning på 1 008 timmar |
|
Hastelloy C-4 |
100 |
50 |
Ingen sprickbildning på 1 008 timmar |
|
Hastelloy C-276 |
150 |
55 |
Ingen sprickbildning på 1 008 timmar |
Källa: Haynes Internationals kritiska grop-/spalttemperaturdata (försurad 6 % FeCl3, ASTM G48) och spännings-korrosionssprickbildningsdata (kokande 45 % MgCl2, ASTM G36), datablad för HASTELLOY C-4 och C-276 legeringar.
Samma mönster gäller i Haynes mer allvarliga "Green Death"-pittest (11,5% H2SO4 + 1.2% HCl + 1% FeCl3 + 1% CuCl2): C-4 visar först gropbildning vid 85 grader, medan C-276 motstår att koka ner hela vägen till lösningen. Detta är artikelns centrala avvägning-: volfram förbättrar mätbart C-276:s motståndskraft mot klorid-driven gropfrätning och spaltangrepp i korrekt lösning-glödgat material - men det är också det legeringstillsats som är mest ansvarigt för C-276:s nederbördsfas och därför mycket snabbare, dess nederbördsfas tolerans för svetsning och värme. Ingen av legeringarna är helt enkelt "bättre"; var och en optimerar en egen egenskap på den andras bekostnad.
Hur påverkar svetsning korrosionsbeständigheten i praktiken?
Haynes International publicerar en dedikerad jämförelse av svets-metall- kontra-bearbetad-bas-metallkorrosionsjämförelse specifikt för C-276, som visar svetsmetall som löper nära, men mätbart högre än, bearbetad basmetall i nyckelsyror, medan motsvarande tabell finns för C{4,} sensibiliserar inte vid normal svetsvärmetillförsel och behöver därför ingen separat svetsmetallkvalifikation.
|
Skick |
C-276 svetsmetall (mm/år) |
C-276 bearbetad oädel metall (mm/år) |
|
H2SO4 30%, 66 grader |
0.03 |
0.01 |
|
H2SO4 50%, 66 grader |
0.03 |
0.02 |
|
H2SO4 70%, 66 grader |
0.13 |
0.05 |
|
H2SO4 90%, 66 grader |
0.11 |
0.03 |
|
HCl 10 %, 38 grader |
0.22 |
0.17 |
|
HCl 15 %, 38 grader |
0.20 |
0.19 |
|
HCl 20 %, 38 grader |
0.16 |
0.14 |
Källa: Haynes International all-svets-metall (multi-korsformad GMAW) vs. smidesbas-metallkorrosionsdata, HASTELLOY C-276 legeringsdatablad.
Gapet mellan C-276:s svetsmetall och smidesbasmetall är blygsamt vid dessa måttliga temperaturer - typiskt 2-4x, inte katastrofalt - men det är verkligt, och det är anledningen till att svetsprocedurspecifikationerna (WPS) för C-276 tryckutrustning rutinmässigt begränsar maximistyrning, interpass-strängar, temperaturbegränsningar och flerpassade strängar. på tjocka partier. För C-4, ålägger Haynes tillverkningsvägledning ingen jämförbar värmeinmatningsdisciplin specifikt för att skydda korrosionsbeständigheten, eftersom legeringens kemi inte ger värmetillförseln en meningsfull spak att dra.
Hur jämförs C-4 och C-276 i bulksyraresistens - HCl och svavelsyra?
Haynes International beskriver C-4 som att ha "nästan samma korrosionsbeständighet" som C-276, och det håller bra i saltsyra - men publicerade kokande svavelsyradata visar C-276 med betydligt lägre korrosionshastigheter, ungefär hälften av C-4, över koncentrationsintervallet 10-30 %.
|
Skick |
C-4 (mm/år) |
C-276 (mm/år) |
|
HCl, 1%, kokande |
0.48 |
0.33 |
|
HCl, 2%, kokande |
1.99 |
1.26 |
|
H2SO4, 10%, kokande |
0.43 |
0.18 |
|
H2SO4, 20%, kokande |
0.89 |
0.49 |
|
H2SO4, 30%, kokande |
1.85 |
0.83 |
Källa: Haynes International salt- och svavelsyrakorrosionstabeller, HASTELLOY C-4 och C-276 legeringsdatablad.
Detta är en användbar, data-stödd korrigering till den vanliga förkortningen att C-4 är "bara en mer svetsbar C-276." Specifikt för utspädd-till-måttlig kokande svavelsyra, är C-276 den bättre presterande legeringen i korrekt lösningsglödgat eller korrekt svetsat tillstånd. C-4:s verkliga fördel är inte råsyrabeständighet - det är garantin för att legeringens motstånd inte kommer att försämras i HAZ oavsett hur utrustningen svetsades.
Ingen av legeringarna är avsedda för starkt oxiderande syraservice: Haynes publicerar inte en salpetersyratabell för C-4 alls, och C-276s egna salpetersyradata visar att korrosionshastigheter stiger kraftigt vid högre koncentrationer och temperatur (18,42 mm/år vid 60 % kokning, {5 mm/92} båda vid 60 % kokning, {5 mm/92}). legeringar bör uteslutas för kokande, koncentrerad salpetersyra. Där oxiderande eller blandad salpetersyra är drivkraften, är legeringar med högre krom såsom G-30, G-35 eller C-22 den mer lämpliga specifikationen.
Hur jämförs mekaniska egenskaper och tillverkningsegenskaper?
C-4 och C-276 delar i huvudsak samma hållfasthetsklass och båda levereras fräsglödgade-utan någon eftersvetsvärmebehandling som krävs för korrosionsprestanda, men C-4 härdar och varmsmider vid en något lägre temperatur och är inte tillgänglig som smide, medan C-276 är det.

|
Egendom |
Hastelloy C-4 |
Hastelloy C-276 |
|
0,2 % offset sträckgräns (RT, plåt) |
335 MPa (48,6 ksi), 0,5 tum. |
365 MPa (52,9 ksi), 1,0 tum. |
|
Slutlig draghållfasthet (RT, platta) |
805 MPa (116,8 ksi) |
785 MPa (113,9 ksi) |
|
Förlängning (RT, platta) |
63% |
59% |
|
Hårdhet (plåt) |
90 HRB |
88 HRB |
|
Glödgningstemperatur |
1 066 grader (1 950 grader F) |
1 121 grader (2 050 grader F) |
|
Varmsmide start/slut |
1 177 grader / 954 grader |
1 232 grader / 954 grader |
|
Smides produktform finns tillgänglig |
Inga |
Ja (ASTM B564) |
Källa: Haynes International drag, hårdhet och tillverkningsdata, HASTELLOY C-4 och C-276 legeringsdatablad.
Vilka ASTM-, ASME- och industristandarder styr C-4 och C-276?
C-4 och C-276 delar nästan parallella ASTM/ASME-produktformspecifikationer för plåt, stång och rör, men de skiljer sig åt på två punkter som är värda att flagga i en upphandlingsspecifikation: C-276 har en dedikerad smidesspecifikation och NACE MR0175/ISO 15156-tabellen publiceras varken-service-specifika tabeller.
|
Produktform/krav |
Hastelloy C-4 (N06455) |
Hastelloy C-276 (N10276) |
|
Plåt, tallrik, remsa |
ASTM/ASME B575 / SB575 |
ASTM/ASME B575 / SB575 |
|
Billet, spö, stång |
ASTM/ASME B574 / SB574 |
ASTM/ASME B574 / SB574 |
|
Sömlöst rör och rör |
ASTM/ASME B622 / SB622 |
ASTM/ASME B622 / SB622 |
|
Svetsade rör & rör |
ASTM/ASME B619 / SB619 |
ASTM/ASME B619 / SB619 |
|
Beslag |
ASTM/ASME B366 |
ASTM/ASME B366 |
|
Smidesverk |
Ej listad |
ASTM/ASME B564 / SB564 |
|
Belagda elektroder |
AWS A5.11, ENiCrMo-7 |
AWS A5.11, ENiCrMo-4 |
|
Bar tråd/stav |
AWS A5.14, ERNiCrMo-7 |
AWS A5.14, ERNiCrMo-4 |
|
Sur-tjänstkvalificering |
NACE (allmän lista) |
NACE MR0175 / ISO 15156 |
|
Verktyg / DIN |
2,4610, NiMo16Cr16Ti |
2,4819, NiMo16Cr15W |
Källa: Haynes International "Specifications and Codes"-tabeller, HASTELLOY C-4 och C-276 legeringsdatablad.
Vilken legering ska du specificera som -svetsad kemisk processutrustning?
Ange C-4 där svetsvärmetillförseln inte kan mätas noggrant och kontrolleras - tjocka-fältsvetsar, fler-reparationer och butiker utan kvalificerade procedurer för låg-värme-inmatning; specificera C-276 där smide behövs, där verkstadssvetsprocedurer är kvalificerade och -värmetillförsel-kontrollerade, eller där dess högre kritiska groptemperatur och lägre kokande-svavelsyrakorrosionshastighet ger en mätbar livslängdsfördel.
Välj C-4 för:Kärl och rör med tjocka-sektioner tillverkade med flera svetsningar, där kumulativ HAZ-värmeexponering är svår att binda.
Välj C-4 för:Fältreparationssvetsning där interpasstemperatur och värmetillförsel inte kan instrumenteras och genomdrivas på det sätt som de kan i en kontrollerad verkstad.
Välj C-4 för:Utrustning som kan utsättas för oavsiktlig driftexponering i intervallet 650-1050 grader (t.ex. nära ugnar eller under störda förhållanden), där motståndet mot sensibilisering under drift är lika viktig som svetssensibilisering.
Välj C-276 för:Smidda komponenter - flänsar, kopplingar, ventilhus - eftersom C-276 har en ASTM B564 smidesspecifikation och C-4 inte.
Välj C-276 för:Handla-tillverkad utrustning med en kvalificerad, låg-värme-specifikation för svetsningsprocedur (WPS) och kontrollerad interpass-temperatur, där C-276:s sensibiliseringsrisk hanteras väl.
Välj C-276 för:Kokning, utspädd-till-måttlig (10-30 %) svavelsyraservice och svåra kloridgropar miljöer, där dess mätbart lägre korrosionshastighet och högre CPT/CCT leder till längre livslängd.
Välj C-276 för:Sura-tjänstansökningar (NACE MR0175/ISO 15156), där C-276 har den explicita kvalifikationen och C-4 inte.
I båda fallen är den underliggande ingenjörsprincipen densamma som Haynes International anger direkt för C-4: mikrostrukturell stabilitet avgör om värmetillförseln är en variabel du måste hantera eller en som du till stor del kan ignorera. Där svetsförhållandena är väl kontrollerade spelar den variabeln mindre roll, och C-276s bredare egenskapsuppsättning och bredare tillgänglighet gör den ofta till det mer ekonomiska, mer korrosionsbeständiga valet. Där svetsförhållanden inte kan kontrolleras noggrant, tar C-4:s termiska stabilitet bort den enskilt största källan till korrosionsrisk vid svetsning.
Vanliga frågor
F: Vad är den största skillnaden mellan Hastelloy C-4 och C-276?
A: C-276 (UNS N10276) tillför 4 % volfram och något mer järn än C-4 (UNS N06455), vilket ger C-276 högre grop- och spaltmotstånd i lösningen-glödgat tillstånd, men gör den mycket mer benägen att svetsa snabbt under gränsen för kornen. C-4 tar bort volfram och är, med Haynes Internationals egna ord, den mest mikrostrukturellt stabila av de mycket använda nickel-krom-molybdenlegeringarna.
F: Varför anses C-4 vara bättre för svetsad utrustning än C-276?
A: Eftersom C-4 behöver 2 timmar vid sin mest kritiska temperatur (825 grader) innan korngränsangrepp når ett skadligt djup, medan C-276 når samma skada på bara 3 minuter mellan 925-1050 grader. Den ungefär 40x skillnaden betyder att svetsvärmekontroll är avgörande för C-276 men har liten betydelse för C-4.
F: Har C-4 eller C-276 bättre korrosionsbeständighet totalt sett?
A: Ingen av dem är kategoriskt bättre. C-276 har en högre kritisk punktfrätningstemperatur (150 grader vs. 100 grader för C-4) och lägre korrosionshastigheter i kokande utspädd svavelsyra, men bara om svetsvärmetillförseln kontrolleras. C-4 levererar i stort sett samma korrosionsbeständighet som svetsad som dess smidda, osvetsade tillstånd, oavsett svetsprocedur.
F: Kräver C-4 och C-276 värmebehandling efter svets?
A: Ingen av legeringarna kräver efter-svetsvärmebehandling för korrosionsbeständighet under normala svetsförhållanden; båda levereras kvarn-glödgade. Emellertid specificerar C-276 tillverkningsprocedurer vanligtvis kontrollerade värmetillförsel och interpass temperaturgränser för att undvika sensibilisering på tjocka sektioner, en försiktighetsåtgärd som C-4 inte kräver.
F: Kan Hastelloy C-4 användas där smide krävs?
A: Inte enligt Haynes Internationals publicerade specifikationstabell, som inte visar några smidesspecifikationer för C-4. C-276 bär ASTM/ASME B564/SB564 för smide, vilket gör den till det lämpliga valet för smidda beslag, flänsar och ventilkroppar.
F: Är C-4 och C-276 lämpliga för salpetersyraservice?
A: Nej. Haynes International publicerar inte korrosionsdata för salpetersyra för C-4, och publicerade C-276-data visar att korrosionshastigheter ökar kraftigt i koncentrerad, kokande salpetersyra (över 18 mm/år vid 60 % kokning). För oxiderande eller blandad salpetersyra är legeringar med högre krom såsom G-30, G-35 eller C-22 bättre lämpade.
F: Vilka svetsprocesser och tillsatsmetaller används för C-4 och C-276?
A: Båda legeringarna är väl lämpade för GTAW, GMAW och SMAW. C-4 använder matchande ERNiCrMo-7 (bar tråd) och ENiCrMo-7 (belagd elektrod) tillsatsmetaller; C-276 använder ERNiCrMo-4 och ENiCrMo-4.

