Ett komplett nickellegeringsrör måste specificera 12 kritiska element: kvalitet/UNS, ASTM-specifikation, produktform, storlek, schema för väggtjocklek, ändar, värmebehandling, testning, certifiering, PMI, yttillstånd och kvantitet

Fel #1 är att endast ange ett handelsnamn (t.ex. "Hastelloy pipe") utan UNS-numret -, detta tillåter substitution och skapar juridisk oklarhet
Ange alltid låg-kolvariant (L-grad eller 0,02 % C max) för svetsade konstruktioner för att förhindra intergranulär korrosion
Överensstämmelse med NACE MR0175/ISO 15156 måste uttryckligen anges på PO för sur service - det antyds aldrig enbart av betyget
PMI (Positive Material Identification) är inte-förhandlingsbart för alla nickellegeringsrörordrar - visuell inspektion kan inte skilja mellan kvaliteter
EN 10204 Typ 3.1 fabrikscertifikat är den minsta acceptabla dokumentationen; Typ 3.2 krävs för tryckkärlapplikationer
Varför en komplett specifikation är viktig
Varje år förlorar metallindustrin miljontals dollar på felaktiga materialleveranser. Ett rör anländer till platsen, besättningen installerar det och sex månader senare misslyckas det - inte för att tillverkaren gjorde något fel, utan för att inköpsordern inte tydligt specificerade vad som behövdes.
Nickellegeringsrör är dyrt. En enda längd på 6-tums schema 80Hastelloy C276 sömlöst rörkan kosta 8 000–15 000 dollar. Om du får fel material - fel kvalitet, fel värmebehandling, fel väggtolerans - överstiger kostnaden för utbyte, projektförseningar och potentiella fel materialkostnaden vida.
Den här artikeln tillhandahåller en komplett, fälttestad-checklista för att specificera nickellegeringsrör i din inköpsorder. Varje punkt på den här checklistan finns för att någon någonstans har lärt sig det den hårda vägen.
|
Typ av fel |
Typisk kostnadspåverkan |
Rotorsak |
Frekvens |
|
Fel kvalitet levereras (t.ex. Incoloy 825 istället för Inconel 625) |
$50 000–$500,000+ (ersättning + fördröjning) |
Endast PO specificerat handelsnamn, inget UNS-nummer |
Vanliga - 15% av beställningarna med vaga specifikationer |
|
Fel värmebehandling (glödgad kontra lösning-glödgad) |
10 000–100 000 USD (åter-värme-behandla eller byta ut) |
PO specificerade inte värmebehandlingsvillkor |
Moderera - 8 % av beställningarna |
|
NACE-överensstämmelsedokumentation saknas |
20 000–200 000 USD (projektfördröjning för om-certifiering) |
PO antog NACE-efterlevnad; angav det inte |
Vanliga - 20% av sura serviceordrar |
|
Väggtjocklek utanför tolerans |
5 000–50 000 USD (om-beställning eller designändring) |
PO specificerat schema men inte toleransklass |
Moderera - 5 % av beställningarna |
|
Ingen PMI utförd; fel material installerat |
100 000 USD–10 000 USD,000+ (misslyckande + ansvar) |
PO krävde inte 100 % PMI |
Sällsynt men katastrofal -<1% of orders |
20 tips Checklista för köporder
Följande checklista täcker alla kritiska specifikationselement för nickellegeringsrör. Objekt markerade med är OBLIGATORISKA - att utelämna dem skapar oacceptabel risk. Föremål markerade med REKOMMENDERAS STARKT - Om du utelämnar dem kan det leda till förseningar, tvister eller oväntade kostnader.
Obligatoriska specifikationer
1. Betyg och UNS-nummer
Ange BÅDE det gemensamma namnet OCH UNS-beteckningen (United Numbering System).
Exempel: "Hastelloy C276, UNS N06002" eller "Inconel 625, UNS N06625"
Varför: Handelsnamn kan variera beroende på tillverkare. UNS-nummer är universella och juridiskt entydiga. En PO som säger att endast "Hastelloy-rör" kan uppfyllas med C22, C276, C4, B2 eller B3 - var och en med mycket olika korrosionsbeständighet.
2. ASTM/ASME-specifikation
Ange det exakta ASTM-specifikationsnumret, inklusive årsrevision.
Exempel: "ASTM B163-21" (sömlöst kondensorrör i nickellegering) eller "ASTM B165-21" (sömlöst Monel-rör)
Varför: ASTM-specifikationerna definierar gränsvärden för kemisk sammansättning, krav på mekaniska egenskaper, testmetoder och toleransklasser. Utan denna referens finns det ingen verkställbar standard.
3. Produktform
Ange: "Sömlöst rör" eller "Svetsat rör" eller "Sömlöst rör" eller "Svetsat rör"
Varför: Rör vs. rör har olika dimensioneringssystem (NPS/Schedule vs. OD × vägg). Sömlös vs. svetsad har olika tryckklasser, inspektionskrav och kodtillämplighet. ASME B31.3 sätter olika skarvfaktorer på svetsade rör (Ej=0.85–1,0 beroende på inspektionsnivå).
4. Nominell rörstorlek (NPS) och schema
Ange: NPS + Schema ELLER OD × väggtjocklek i mm.
Exempel: "NPS 6, Schedule 80" eller "168,3 mm OD × 7,11 mm vägg"
Varför: NPS och Schedule definierar rördimensionerna per ASME B36.19M. Om du behöver icke-standardväggtjocklek, ange OD × vägg uttryckligen. Anta aldrig att "Schema 80" betyder samma sak i alla standarder - refererar alltid till ASME B36.19M.
5. Toleransklass för väggtjocklek
Ange toleransklassen: "ASTM B163 tolerance" eller "ASME B36.19M tolerance" eller anpassad.
Varför: Standardtoleransen för sömlösa nickelrör är +0/-12,5 % av den nominella väggen (enligt ASTM B163/B165). Om din design kräver en minsta vägg efter formning, ange: "Minsta vägg efter formning=X mm." Tillverkaren kommer då att välja en tyngre startvägg.
6. Kvantitet och längd
Specificera: Totalt antal linjära meter (eller fot) OCH antal stycken OCH längd per stycke.
Exempel: "totalt 200 linjära meter, i 20 stycken på 6,1 meter vardera (enkel slumpmässig längd)"
Varför: "200 meter rör" kan betyda 200 × 1 m bitar (obrukbart för de flesta körningar) eller 10 × 20 m spolar. Att specificera både total- och per-längd eliminerar tvetydighet.
7. Avslutar förberedelsen
Specificera: "Plain end (PE)" eller "Fasad ände för svetsning enligt ASME B16.25" eller "Gängad ände per ASME B1.20.1"
Varför: Ändberedningen påverkar hur röret ansluter till systemet. Fasade ändar för stumsvetsning- är standard för processrör. Släta ändar används för flänsförsedda eller mekaniska anslutningar.
8. Värmebehandlingstillstånd
Ange: "Lösning glödgat" eller "glödgat" eller "Stress-avlastad" + temperatur + kylningsmetod.
Exempel: "Lösning glödgad vid minst 1 120 grader, vattensläckt, enligt ASTM B163 avsnitt 9"
Varför: Värmebehandling avgör mikrostrukturen, som avgör korrosionsbeständighet och mekaniska egenskaper. Hastelloy C276 som bara är "glödgad" (inte lösningsglödgad-) kan innehålla karbidfällningar vid korngränserna som minskar korrosionsbeständigheten.
9. Hydrostatisk eller oförstörande testning
Specificera: "Hydrostatiskt test enligt ASTM B163 Sektion 18" OCH/ELLER "Ultraljudstest enligt ASTM B163 Section 17" OCH/ELLER "Virvelströmstest enligt ASTM B163 Section 17."
Why: ASTM specifications require testing, but the TYPE of test must be specified. Hydrostatic testing verifies pressure integrity; UT/ET detects subsurface defects. For critical service, specify BOTH.
10. Bruksprovningscertifikat
Specificera: "EN 10204 Typ 3.1 fabrikscertifikat krävs" (minimum) eller "Typ 3.2" (tryckkärl).
Varför: Ett typ 3.1-certifikat utfärdas av tillverkaren och bekräftar kemisk sammansättning, mekaniska egenskaper och värmebehandling. Ett certifikat av typ 3.2 är kontrasignerat av en tredje-partsinspektör - som krävs av ASME och PED för tryckbärande utrustning. Ett certifikat av typ 2.2 är INTE acceptabelt för någon kritisk tjänst.
Rekommenderade specifikationer
11. Positiv materialidentifiering (PMI)
Specificera: "100 % PMI krävs på alla rörlängder med hjälp av handhållen XRF- eller OES-analysator."
Varför: Nickellegeringskvaliteter ser identiska ut med blotta ögat. Monel 400 och Inconel 625 har samma silverfärgade färg. PMI är det enda tillförlitliga sättet att verifiera att rätt betyg mottagits. Utan PMI litar du på att fabriksetiketten - och fabriksetikettsblandningar- händer.
12. Överensstämmelse med NACE MR0175 / ISO 15156 (för sur service)
Specificera: "Materialet måste överensstämma med NACE MR0175/ISO 15156 för sur service. Hårdheten får inte överstiga 22 HRC. Överensstämmelsecertifiering krävs."
Varför: NACE-överensstämmelse är INTE automatisk för nickellegeringar. Graden måste anges i NACE-tabell A.8 (eller den tillämpliga tabellen för din miljö), OCH den specifika värmen måste uppfylla hårdhetsgränsen. Ange alltid NACE-efterlevnad uttryckligen på PO.
13. Kolhaltsgräns (för svetsad konstruktion)
Ange: "Kolhalt per fabriksintyg får inte överstiga 0,03 % (0,02 % för Nickel 201)" för svetsade konstruktioner.
Why: High carbon content (>0,05 %) i nickellegeringar kan orsaka intergranulär korrosion i den svetsvärmepåverkade zonen. Att ange låga-koldioxidgränser förhindrar detta. För Hastelloy C276 begränsar ASTM-specifikationen redan C till 0,01 % - men verifiera alltid på brukscertifikatet.
14. Ytskick
Ange: "Belagd och passiverad" eller "Ljusglödgad" eller "Mekaniskt polerad" + grovhet Ra.
Varför: Den-tillverkade ytan på nickellegeringsrör kan innehålla oxider, smörjmedelsrester eller järnföroreningar från verktyg. Betning tar bort dessa; passivering återställer den passiva kromoxidfilmen. För hygieniska eller hög-renhetsapplikationer, specificera ljusa-glödgade + elektropolerade.
15. Rakthet och ovalitetstoleranser
Ange: "Rakthet per ASTM B163: 3 mm per längdmeter" och "Ovalitet enligt ASTM B163: får inte överstiga 1,5 % av nominell OD."
Varför: Överdriven ovalitet gör att-passningen är svår för-stumsvetsning och kan förhindra att packningen sitter ordentligt i flänsförband. För tunna-väggar (Schedule 5S/10S) är ovalitet ett särskilt problem.
16. Krav på kornstorlek
Ange: "Kornstorlek ASTM nr. 5 eller finare enligt ASTM E112" (för kraftig formning eller hög-korrosionsapplikationer).
Varför: Grov kornstruktur (ASTM nr. 1-3) kan orsaka "apelsinskal" ytdefekter under formningen och kan minska korrosionsbeständigheten i vissa miljöer. Finkornig (No. 5-7) ger bättre formbarhet och jämnare korrosionsbeständighet.
17. Intergranulärt korrosionstest
Specificera: "Intergranulärt korrosionstest enligt ASTM A262 Practice C (Huey-test) eller ASTM G28 Method A" för kritiska korrosionsapplikationer.
Varför: Huey-testet (A262 praxis C) och Streicher-testet (G28 metod A) detekterar sensibilisering - karbidutfällning vid korngränser som skulle orsaka intergranulär korrosion under drift. Detta är särskilt viktigt för svetsade konstruktioner och hög-temperaturservice.
18. Märkning och taggning
Specificera: "Varje rörlängd måste märkas med: kvalitet, UNS-nummer, värmenummer, storlek, ASTM-specifikation och tillverkarens namn. Märkning enligt ASTM B163 avsnitt 22."
Varför: Utan korrekt märkning blir rörlängder omöjliga att spåra. Om ett problem upptäcks med en specifik värme måste du identifiera vilka rörlängder i ditt lager som kom från den värmen.
19. Förpackning och skydd
Specificera: "Rörändar förslutna eller igensatta. Buntade med nylonband (ej stål). Interfolierade med vattentätt papper. Exportera sjövärdig förpackning enligt tillverkarens standard."
Varför: Nickellegerade rörytor kan vara förorenade av järn från stålband eller hanteringsutrustning. Järnföroreningar orsakar rostfläckar på nickellegeringsytor (även om basmetallen inte rostar). Nylonband och ändstycken förhindrar detta.
20. Ursprungsland och smältkälla
Ange: "Ursprungsland: [obligatoriskt]. Smältkälla: [krävs om specifik]."
Varför: Vissa projekt kräver specifika--ursprungslandsbegränsningar (Köp Amerika, krav på lokalt innehåll eller efterlevnad av sanktioner). Vissa kunder behöver material från specifika smältverk med bevisade kvalitetsrekord. Ange detta i förväg.
Definitiv slutsats:Ett komplett nickellegeringsrör PO måste innehålla minst 10 obligatoriska artiklar och bör inkludera alla 20 artiklar för kritiska servicetillämpningar. Kostnaden för att lägga till dessa specifikationer till din PO är noll; kostnaden för att utelämna dem kan bli katastrofal.
ASTM-specifikation Snabbreferens: Vilken spec täcker ditt rör?
Att välja rätt ASTM-specifikation är ett av de mest kritiska stegen för att skriva ett nickellegeringsrör PO. Följande tabell kartlägger vanliga nickellegeringskvaliteter till deras styrande specifikationer:

Tabell 2: ASTM-specifikation snabbreferens - Nickellegeringsrör och rör
|
Kvalitet |
UNS |
Sömlöst rör ASTM |
Svetsade rör ASTM |
Sömlöst rör ASTM |
Typiskt storleksintervall |
|
Nickel 200 |
N02200 |
B161 |
B725 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Nickel 201 |
N02201 |
B161 |
B725 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Monel 400 |
N04400 |
B165 |
B705 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Monel K-500 |
N05500 |
B865 |
- |
- |
1/4"–8" NPS |
|
Inconel 600 |
N06600 |
B167 |
B517 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Inconel 601 |
N06601 |
B167 |
B517 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Inconel 625 |
N06625 |
B444/B829 |
B705 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Inconel 718 |
N07718 |
B984 |
- |
- |
1/4"–12" NPS |
|
Inconel 825 |
N08825 |
B423/B829 |
B705 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Incoloy 800 |
N08800 |
B407 |
B514 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Incoloy 800H |
N08810 |
B407 |
B514 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Incoloy 800HT |
N08811 |
B407 |
B514 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Hastelloy C276 |
N06002 |
B622 |
B619 |
B626 |
1/2"–24" NPS |
|
Hastelloy C22 |
N06022 |
B622 |
B619 |
B626 |
1/2"–24" NPS |
|
Hastelloy B2 |
N10665 |
B622 |
B619 |
B626 |
1/2"–24" NPS |
|
Hastelloy B3 |
N10675 |
B622 |
B619 |
B626 |
1/2"–24" NPS |
|
Legering 20 |
N08020 |
B729 |
B464 |
B468 |
1/8"–24" NPS |
|
Legering 31 |
N08031 |
B622 |
B619 |
B626 |
1/2"–24" NPS |
|
904L |
N08904 |
B677 |
B673 |
B674 |
1/2"–24" NPS |
|
254 SMO |
S31254 |
B622 |
B619 |
B626 |
1/2"–24" NPS |
Rörstorlek och schema: Vad ska specificeras
NPS vs. DN vs. Metrisk
Nickellegeringsrör dimensioneras med hjälp av systemet med nominell rörstorlek (NPS) enligt ASME B36.19M eller den metriska DN-motsvarigheten. Följande tabell visar standardstorleksintervallet med vanliga scheman:
Tabell 3: Dimensioner för nickellegeringar - NPS, OD och väggtjocklek enligt schema (ASME B36.19M)
|
NPS |
DN |
OD (mm) |
OD (in) |
Schema 5S Vägg (mm) |
Schema 10S Vägg (mm) |
Schema 40S vägg (mm) |
Schema 80S vägg (mm) |
Schema 160 vägg (mm) |
|
1/2 |
15 |
21.3 |
0.840 |
1.73 |
2.11 |
2.77 |
3.73 |
- |
|
1 |
25 |
33.4 |
1.315 |
1.73 |
2.41 |
3.38 |
4.55 |
- |
|
2 |
50 |
60.3 |
2.375 |
1.73 |
2.77 |
3.91 |
5.54 |
8.74 |
|
3 |
80 |
88.9 |
3.500 |
2.11 |
3.05 |
5.49 |
7.62 |
11.13 |
|
4 |
100 |
114.3 |
4.500 |
2.11 |
3.05 |
6.02 |
8.56 |
13.49 |
|
6 |
150 |
168.3 |
6.625 |
2.77 |
3.40 |
7.11 |
10.97 |
18.26 |
|
8 |
200 |
219.1 |
8.625 |
2.77 |
3.76 |
8.18 |
12.70 |
23.01 |
|
10 |
250 |
273.1 |
10.750 |
3.40 |
4.19 |
9.27 |
15.09 |
28.58 |
|
12 |
300 |
323.9 |
12.750 |
3.96 |
4.57 |
10.31 |
17.48 |
33.32 |
|
14 |
350 |
355.6 |
14.000 |
3.96 |
4.78 |
11.13 |
19.05 |
- |
|
16 |
400 |
406.4 |
16.000 |
4.19 |
4.78 |
12.70 |
21.44 |
- |
|
18 |
450 |
457.2 |
18.000 |
4.57 |
4.78 |
14.27 |
23.83 |
- |
|
20 |
500 |
508.0 |
20.000 |
4.78 |
5.54 |
15.09 |
26.19 |
- |
|
24 |
600 |
609.6 |
24.000 |
5.54 |
6.35 |
17.48 |
30.96 |
- |
Värmebehandling: Den dolda specifikationen som bestämmer prestanda
Värmebehandling är utan tvekan den mest under-specificerade artikeln på inköpsorder av nickellegeringar. Två rör med identisk kemi men olika värmebehandlingar kan ha dramatiskt olika korrosionsbeständighet och mekaniska egenskaper.
Tabell 4: Värmebehandlingskrav efter nickellegeringskvalitet
|
Kvalitet |
Erforderlig värmebehandling |
Temperaturområde |
Håll tid |
Kylningsmetod |
Vad händer om det utelämnas |
|
Nickel 200/201 |
Glödgat |
700–900 grader |
Variabel |
Luftkyla |
Kvarstående stress; minskad duktilitet; inte kritiskt för de flesta tjänster |
|
Monel 400 |
Glödgat |
700–900 grader |
Variabel |
Luftkyla |
Liknar Nickel 200 - måttlig effekt |
|
Inconel 600 |
Glödgat |
870–980 grader |
Variabel |
Luftkyla |
Måttlig inverkan på spänningskorrosionssprickbildningsbeständigheten |
|
Inconel 625 |
Lösningen glödgade |
1 093–1 204 grader |
Enligt ASTM B444 |
Vattensläckning |
KRITISKA - karbidutfällningar minskar korrosionsbeständigheten dramatiskt |
|
Incoloy 825 |
Glödgat |
1 700–1 800 grader F (927–982 grader) |
Enligt ASTM B423 |
Luftkyla |
Minskad intergranulär korrosionsbeständighet |
|
Incoloy 800H |
Lösningen glödgade |
1 125–1 175 grader |
Enligt ASTM B407 |
Vattensläckning |
KRITISKA - karbider minskar kryphållfastheten (hela poängen med 800H) |
|
Incoloy 800HT |
Lösningen glödgade |
1 125–1 175 grader |
Enligt ASTM B407 |
Vattensläckning |
KRITISK - samma som 800H men värre (Ti-utfällningar påverkas) |
|
Hastelloy C276 |
Lösningen glödgade |
1 101–1 121 grader |
Enligt ASTM B622 |
Vattensläckning |
KRITISKA - karbider och mu-fas vid korngränserna förstör korrosionsbeständigheten |
|
Hastelloy C22 |
Lösningen glödgade |
1 120 grader min |
Enligt ASTM B622 |
Vattensläckning |
KRITISK - samma mekanism som C276 |
|
Hastelloy B2/B3 |
Lösningen glödgade |
1 060–1 120 grader |
Enligt ASTM B622 |
Vattensläckning |
KRITISKA - karbider i B2/B3 orsakar allvarlig HAZ-korrosion |
|
Legering 20 |
Lösningen glödgade |
925–1 010 grader |
Enligt ASTM B729 |
Vattensläckning |
Viktigt för IGC-motstånd |
|
Inconel 718 |
Lösning + ålder |
980 grader + 720 grader /620 grader |
Enligt AMS 5662 |
Luftkyla |
KRITISK - PH-betyg; fel värmebehandling=fel styrka |
Testning och inspektion: Vad du ska kräva på din PO
Tabell 5: Test- och inspektionsmetoder för nickellegeringsrör
|
Testa |
ASTM-metod |
Vad den upptäcker |
När ska specificeras |
Kostnadspåverkan |
|
Hydrostatiskt test |
ASTM B163 §18 / B165 §18 |
Genom-väggläckor; tryckintegritet |
ALLTID (obligatoriskt enligt ASTM) |
Ingår i grundpriset |
|
Ultraljud (UT) |
ASTM B163 §17 / E213 |
Underjordiska längsgående defekter, inneslutningar, varv |
Kritisk tjänst; tryckkärl; sur service |
+2–5 USD/m längd |
|
Virvelström (ET) |
ASTM B163 §17 / E309 |
Yt- och nära-ytdefekter i rör med liten-diameter |
Värmeväxlarrör; kondensorrör |
+$1–3/m längd |
|
Röntgen (RT) |
ASME Avsnitt V Artikel 2 |
Inre defekter i svetsar |
Svetsade rör; hel-penetrationssvetsar |
+15–30 USD/svets |
|
PMI (XRF/OES) |
ASTM E1621 / E1475 |
Betygsverifiering - bekräftar korrekt legeringskemi |
ALLTID (ej-förhandlingsbar) |
+0,5–2 USD/m längd |
|
Intergranulär korrosion (IGC) |
ASTM A262 Prac. C/G28 Metod A |
Sensibilisering - karbidutfällning vid korngränser |
Kritisk korrosionstjänst; efter-svetsverifiering |
+500–1 500 USD/värme |
|
Mekanisk provning |
ASTM E8 (draghållfasthet); E18 (hårdhet) |
Utbyte, UTS, töjning, hårdhet |
ALLTID (enligt ASTM-specifikation - på brukscertifikat) |
Ingår i grundpriset |
|
Ferritnummer (duplex) |
ASTM A800 |
Austenit/ferritbalans i duplexsvetsar |
Duplex och super duplex rör |
+200–500 USD/värme |
|
Kornstorlek |
ASTM E112 |
Kornstorleksnummer (grov vs. fin) |
Svår formning; hög-korrosionsapplikationer |
+200–500 USD/värme |
|
Ytinspektion (visuell) |
ASTM A801 |
Ytdefekter, varv, sömmar |
ALLTID (obligatoriskt enligt ASTM) |
Ingår i grundpriset |
Certifiering och dokumentation
Tabell 6: Certifierings- och dokumentationskrav
|
Dokumentera |
Standard |
Vem utfärdar |
När det behövs |
Vad det bekräftar |
|
Bruksprovningscertifikat typ 2.2 |
EN 10204 |
Tillverkare (icke-specifik inspektion) |
Endast icke-kritiska applikationer |
Kemisk sammansättning + mekaniska egenskaper (generiska, inte värme-specifika) |
|
Bruksprovningscertifikat typ 3.1 |
EN 10204 |
Tillverkare (specifik inspektion) |
Standardkrav för alla nickellegeringsrör |
Värme-specifik kemi, mekaniska egenskaper, värmebehandling, testresultat |
|
Bruksprovningscertifikat typ 3.2 |
EN 10204 |
Tillverkare + tredje-inspektör |
Tryckkärl; ASME-kod; PED; kritisk tjänst |
Samma som 3.1 + tredje-vittne om testning |
|
NACE MR0175 överensstämmelsecertifikat |
NACE/ISO 15156 |
Tillverkare |
Sur service (H₂S) |
Hårdhet Mindre än eller lika med 22 HRC; klass som anges i tillämplig NACE-tabell |
|
Certificate of Conformance (CoC) |
Krav per PO |
Tillverkare |
Rekommenderas alltid |
Bekräftar att material uppfyller alla PO-krav |
|
Materialtestrapport (MTR) |
Enligt ASTM |
Tillverkare |
Alltid (bifogat till 3.1/3.2) |
Detaljerad kemi, mekanisk, värmebehandling, testning enligt ASTM spec |
|
Positiv materialidentifieringsrapport |
Krav per PO |
Testlabb eller tillverkare |
Alltid (per PO-krav) |
Betygsbekräftelse via XRF/OES på varje längd |
|
ASME koddatarapport |
ASME avsnitt VIII |
Auktoriserad inspektör (AI) |
Endast ASME-kod fartyg |
Komplett dokumentation för kodefterlevnad |
|
3,1/3,2 med verklig värmeanalys |
SV 10204 + ASTM |
Tillverkare |
Alltid |
Faktisk (inte typisk) kemi för den specifika värmen |
Snabbreferens för betygsval
|
Servicemiljö |
Rekommenderat betyg |
UNS |
Nyckeldifferentiering |
PREN |
Relativ kostnad kontra. 316L |
|
Kaustik NaOH/KOH (alla koncentrationer, T<315°C) |
Nickel 201 |
N02201 |
Standarden för frätande; grafitisk-immun |
0 |
1.5–2.0x |
|
Caustic NaOH/KOH (T >315 grader) |
Nickel 201 |
N02201 |
Only 201 survives >315 grader i kaustik |
0 |
1.5–2.0x |
|
Fluorvätesyra (HF) |
Monel 400 |
N04400 |
Bäst för HF; 400 är standarden |
0 |
1.8–2.2x |
|
Hög-temperatur (600–1100 grader) |
Inconel 600/601 |
N06600 / N06601 |
Oxidations- + uppkolningsmotstånd |
~18 |
2.5–3.5x |
|
Hög-temperatur (750–1100 grader, krypning) |
Incoloy 800H/HT |
N08810 / N08811 |
Krypstyrka + oxidation; HT har extra Ti |
~22 |
2.5–3.0x |
|
Havsvatten (omgivande) |
Inconel 625 |
N06625 |
9% Mo; PREN 54; bäst för havsvatten |
~54 |
5.5–6.5x |
|
Sur gas (H₂S + CO₂ + Cl⁻, måttlig) |
Incoloy 825 |
N08825 |
NACE godkänd; kostnadseffektiv-sur service |
~31 |
3.5–4.0x |
|
Sur gas (hög Cl⁻, elementärt svavel) |
Hastelloy C276 |
N06002 |
16% Mo; PREN 66; står emot allt |
~66 |
5.5–7.0x |
|
Klorid SCC (alla koncentrationer) |
Hastelloy C276 |
N06002 |
Immun mot Cl⁻ SCC vid alla praktiska temperaturer |
~66 |
5.5–7.0x |
|
Reducerande syror (HCl, H2SO4) |
Hastelloy B2/B3 |
N10665 / N10675 |
Bäst för rena reducerande syror; INGA oxidationsmedel |
~28 |
5.0–6.0x |
|
Svavelsyra (måttlig) |
Legering 20 |
N08020 |
Mest kostnads-effektivt för H₂SO₄ |
~29 |
3.0–3.5x |
|
Svavelsyra + Cl⁻ (svår) |
Legering 31 |
N08031 |
Super-austenitisk; PREN 54 för blandad syra/Cl⁻ |
~54 |
4.5–5.5x |
|
Farmaceutisk/hög-renhet |
316L eller Alloy 20 |
S31603 / N08020 |
FDA-kompatibel; elektropolerad yta |
24/29 |
1.3x / 3.0x |
|
Aerospace (hög styrka) |
Inconel 718 |
N07718 |
PH betyg; UTS till 1 400 MPa; flyg- och rymdstandard |
~18 |
6.0–8.0x |
|
Rökgasavsvavling (FGD) |
Hastelloy C276 eller C22 |
N06002 / N06022 |
C22 bättre för våt FGD; C276 för blandade miljöer |
66 / 65 |
5.5–7.0x |
Vanliga frågor (FAQ)
F: Vad är skillnaden mellan "rör" och "rör" i nickellegeringsspecifikationer?
A: Röret är dimensionerat med NPS och schema (t.ex. 6" Sch 80). Röret är dimensionerat med OD × väggtjocklek i mm eller tum. Röret är för vätsketransport; röret är för värmeväxlare och instrumentering. ASTM-specifikationerna är olika (t.ex. B165 för rör kontra B163 för rör).
F: Kan jag specificera ett nickellegeringsrör endast med handelsnamn?
S: Nej. Inkludera alltid UNS-numret. Handelsnamn (Hastelloy, Inconel, Incoloy, Monel) är varumärken som tillhör specifika företag och täcker flera kvaliteter. "Inconel-rör" kan betyda 600, 601, 617, 625, 718 eller X-750. Endast UNS-numret är entydigt.
F: Vilken är den lägsta acceptabla certifieringen för nickellegeringsrör?
S: EN 10204 Typ 3.1 för allmän service. Typ 3.2 för tryckkärl och ASME-kodapplikationer. Typ 2.2 är INTE acceptabel för alla nickellegeringsrörsorder - den är inte värme-specifik.
F: Är PMI verkligen nödvändigt om jag har ett brukscertifikat?
A: Ja. Brukscertifikat kan blandas ihop, felmärkas eller produceras på ett bedrägligt sätt. PMI verifierar att det fysiska materialet i din ägo stämmer överens med pappersarbetet. Det tar 10 sekunder per avläsning och kostar mindre än 2 USD per linjär meter. Det finns ingen ursäkt för att hoppa över det.
F: Behöver jag ange NACE MR0175 även för legeringar som är "kända" för att vara sura-tjänstkompatibla?
A: Ja, alltid. Överensstämmelse med NACE beror på att den SPECIFIKA VÄRMEN (inte bara kvaliteten) uppfyller hårdhetskravet. En värme av Inconel 625 med en hårdhet på 25 HRC är INTE NACE-kompatibel, även om betyget anges i NACE-tabell A.8.
F: Vad händer om jag behöver en icke-standardstorlek?
S: Ange OD × väggtjocklek i mm uttryckligen. Inkludera: "Icke-standardstorlek; mått per ritning [nummer]." Tillverkaren kommer att bekräfta genomförbarhet och ledtid. Icke-standardstorlekar lägger vanligtvis till 15–30 % till materialkostnaden och 4–8 veckor till leverans.
F: Ska jag ange "L-grade" (lågt kol) för nickellegeringar?
S: Ej tillämpligt på samma sätt som rostfritt stål. Nickellegeringar använder inte "L" suffixkonventioner. För svetsade konstruktioner, verifiera dock att kolhalten på brukscertifikatet ligger inom ASTM-specifikationens gräns. För Hastelloy C276 är gränsen redan mycket låg (C Mindre än eller lika med 0,01%). För Nickel 200 vs 201, specificera uttryckligen 201 (C Mindre än eller lika med 0,02%) för service över 315 grader .
F: Kan jag använda en legering av högre-kvalitet än vad som anges i designen?
S: Generellt ja, men med förbehåll: (1) Verifiera att den högre kvaliteten är kompatibel med svetsprocedurspecifikationen (WPS); (2) Bekräfta att tillsatsmetallen är lämplig; (3) Kontrollera att de mekaniska egenskaperna (särskilt sträckgräns) inte skapar en missmatchning med konstruktionsberäkningen; (4) Kunden och/eller tredje-partsinspektören måste godkänna ersättningen skriftligen.
