Inconel 600 vs Inconel 601: Vilken oxidationsbeständig-legering för din ugn?

Jun 09, 2026

Lämna ett meddelande

Inconel 600 (UNS N06600) och Inconel 601 (UNS N06601) är de två mest specificerade nickel-kromlegeringarna för hög-temperaturoxidering. De jämförs ofta huvud-till-huvud när man specificerar ugnskomponenter,-värmebehandlingsfixturer, strålningsrör och termisk-behandlingsutrustning. Båda tillverkas enligt ASTM B168 (plåt/plåt) och B167 (rör/rör), och båda förekommer i ASME BPVC avsnitt II.

 

Inconel 600 vs Inconel 601

 

På ytan verkar dessa legeringar vara lika. Gräv djupare och en tydlig prestandagräns framträder: cirka 900 graders kontinuerlig (850 grader cyklisk). Under den tröskeln presterar IN600 utmärkt och kan erbjuda marginella kostnadsbesparingar. Ovanför den skapar IN601:s aluminiumtillsats en fundamentalt annorlunda - och överlägsen - oxidationsmekanism som motiverar val i praktiskt taget varje hög- ugnstillämpning.

 

NYCKELHITTA

Inconel 601 är den föredragna legeringen för alla ugnstillämpningar som arbetar över 900 grader, särskilt under termisk cykling. Dess aluminium-härledda Al2O3 (aluminiumoxid) skala är stabilare, mer vidhäftande och själv-läkande - egenskaper som Inconel 600:s kromskala (Cr2O3) inte kan matcha vid extrema temperaturer. Inconel 600 är fortfarande det korrekta valet för kontinuerlig drift med lägre-temperaturer, halogen-innehållande miljöer, frätande kemisk bearbetning och rörledningar för kärnånggeneratorer.

 

Vad är dessa legeringar?

 

Inconel 600 (UNS N06600)

 

Inconel 600är en nickel-kromlegering med hög nickelhalt (minst 72 %) och 14–17 % krom. Det var bland de tidigaste kommersiellt producerade nickellegeringarna, med anor från 1930-talet, och är en av de mest använda högtemperaturlegeringarna i världen. Dess korrosionsbeständighet är beroende av en passiv film av kromoxid (Cr2O3), som bildas spontant över ~400 grader och ger skydd mot oxidation, de flesta syror och alkaliska miljöer.

 

Inconel 600 är det traditionella valet för: värme-behandlingsarmaturer under ~900 grader, kaustikförångare, kärnkraftsånggeneratorrör (historiskt), kemiska bearbetningsrör i halogen-innehållande service och ett brett utbud av ugnshårdvara vid måttliga temperaturer.

 

UNS-nummer:N06600 | Vanliga namn:Inconel 600, Alloy 600, Nicrofer 7216, Chronin 600

 

Viktiga standarder:ASTM B168 (plåt), B167 (rör), B166 (stång/tråd), B163 (slang); ASME SB-168, SB-167, SB-163

 

Inconel 601 (UNS N06601)

 

Inconel 601är en nickel-krom-aluminiumlegering, som skiljer sig från IN600 genom två viktiga modifieringar: krom ökas till 21–25 % (mot 14–17 % i IN600), och aluminium tillsätts med 1,0–1,7 %. Detta till synes lilla aluminiumtillskott är transformerande. Vid temperaturer över cirka 800–900 grader diffunderar aluminium selektivt till legeringsytan och bildar ett tätt, vidhäftande aluminiumoxidskikt (Al2O3), som är betydligt mer stabilt och termodynamiskt robust än krom vid extrema temperaturer.

 

Inconel 601 är det föredragna valet för: ugnsstrålningsrör, kontinuerliga och batchglödgade ugnskomponenter över 900 grader, hårdlödningsfixturer, överhettare för avfalls-värmeåtervinning- och all termisk bearbetningsutrustning som utsätts för aggressiv termisk cykling.

 

UNS-nummer:N06601 | Vanliga namn:Inconel 601, Alloy 601, Nicrofer 6023 H, Chronin 601

 

Viktiga standarder:ASTM B168 (plåt), B167 (rör), B166 (stång/tråd); AMS 5715 (flygplan/remsa/plåt); ASME SB-168, SB-167

 

Kemisk sammansättning

 

Tabellen nedan visar ASTM-specificerade sammansättningsintervall. Att förstå dessa skillnader är grunden för att förstå alla prestandaskillnader mellan legeringarna.

 

Element

IN600 min (%)

IN600 Max (%)

IN601 min (%)

IN601 Max (%)

Funktionell roll

Nickel (Ni)

72,0 min

-

58,0 min

63,0 max

Korrosionsbas, stabilitet

Krom (Cr)

14.0

17.0

21.0

25.0

Oxidfjällbildare

Järn (Fe)

6.0

10.0

Balans

Balans

Kostnadsminskning, struktur

Aluminium (Al)

-

-

1.0

1.7

Al2O3 skala, IN601 nyckelelement

Kol (C)

-

0,15 max

-

0,10 max

Karbidutfällning

Mangan (Mn)

-

1,0 max

-

1,0 max

Desoxidationsmedel

Kisel (Si)

-

0,50 max

-

0,50 max

Oxidationsbeständighet

Svavel (S)

-

0,015 max

-

0,015 max

Varm-duktilitet (minimera)

Koppar (Cu)

-

0,50 max

-

-

Mindre orenhet

 

Oxidationsprestanda med hög-temperatur

 

Oxidationsbeständighet är det primära prestandakriteriet för val av ugnslegering. Tabellen nedan jämför beteende över hela drifttemperaturintervallet som är relevant för industriella ugnar och termisk bearbetningsutrustning.

 

High-Temperature Oxidation Performance

 

Temperaturområde

IN600 prestanda

IN601 Prestanda

Testmetod

Viktig observation

Upp till 600 grader

Excellent

Excellent

ASTM B168 cyklisk

Båda legeringarna är fullt skyddande; minimal skalning

600 grader – 900 grader

Mycket bra

Excellent

ASTM B168 kontinuerlig

IN601 Al2O3 skala bildas, IN600 Cr2O3 dominant

900 grader – 1100 grader

Bra (Cr2O3, risk för spjälkning)

Utmärkt (Al2O3 stabil)

ASTM B168 / ISO 21608

IN601 avgörande överlägsen; IN600-skalningen ökar

1100 grader – 1200 grader

Begränsad (sannolikt sprängning)

Mycket bra (Al2O3 kvarstår)

ASTM B168 1200-examen

IN601 föredras; IN600 rekommenderas inte över 1100 grader

Över 1200 grader

Rekommenderas inte

Acceptabel (kort exponering)

ASM Handbook Vol. 13A

Överväg legeringar med högre Al/RE-tillsatser

Cyklisk uppvärmning/kyla

Måttlig (skala spalls)

Superior (Al2O3 vidhäftning)

ASTM G54 termisk cykel

IN601 Al2O3-skala fäster bättre under termisk cykling

 

Förstå oxidskalmekanismen

 

Tänk på oxidskalan som en skyddande hud på legeringen. Chromia (Cr2O3) är som vanlig hud - ganska seg men benägen att spricka och flagna när den utsätts för upprepad böjning (termisk cykling). Aluminiumoxid (Al2O3) är mer som ärrvävnad - tjockare, tätare, mindre flexibel i vissa avseenden, men mycket mer motståndskraftig mot att skala bort från ytan den skyddar.

 

Varje gång en ugn värms upp och svalnar, expanderar legeringen och dess skala och drar ihop sig i något olika hastigheter. Denna upprepade påfrestning är det som orsakar avlagringar - fjället spricker och flagnar, vilket utsätter färsk legering för oxidation. IN601:s aluminiumoxidskala är bättre bunden till legeringssubstratet (delvis på grund av att det aluminium-rika sub-skiktet fungerar som en diffusionsbarriär) och överlever därför mycket fler termiska cykler innan de misslyckas.

 

Jämförelse av mekaniska egenskaper

 

Även om oxidationsbeständighet styr valbeslutet för de flesta ugnstillämpningar, är mekanisk integritet vid driftstemperatur lika kritisk -, särskilt för strukturella komponenter som korgar, brickor, fixturer och strålningsrör.

 

Egendom

Inconel 600

Inconel 601

Specifikation / Källa

Draghållfasthet (min)

550 MPa (80 ksi)

600 MPa (87 ksi)

ASTM B168 / B167

Avkastningsstyrka 0,2 % (min)

240 MPa (35 ksi)

275 MPa (40 ksi)

ASTM B168 / B167

Förlängning (min)

30%

30%

ASTM B168 / B167

Hårdhet (Brinell, typisk)

~120–170 HB

~130–185 HB

ASTM E10

Densitet

8,47 g/cm3

8,06 g/cm3

Tillverkarens datablad

Smältområde

1354–1413 grader

1301–1363 grader

ASM Alloy Database

Elasticitetsmodul (20 grader)

207 GPa

207 GPa

ASTM E111

Termisk expansion (20–1000 grader)

15,1 µm/m· grad (genomsnitt)

15,2 µm/m· grad (genomsnitt)

Special Metals datablad

Max kontinuerlig servicetemp

~1100 grader

~1200 grader

ASME BPVC Sec. VIII / SB-168

Max cyklisk servicetemp

~1000 grader

~1150 grader

Specialmetaller; ASTM B168

 

Styrka vid temperatur

 

Vid rumstemperatur har IN601 något högre lägsta drag- och sträckgräns än IN600 -, en fördel med niob-fri utfällning och kromfast-lösningsförstärkning. Viktigare är beteendet vid driftstemperaturer.

 

Båda legeringarna uppvisar hållfasthetsminskningar när temperaturen stiger, vilket är anledningen till att ASME-designregler anger temperatur-nedsatta tillåtna spänningar. Däremot bibehåller IN601 ett proportionellt bättre krypmotstånd över 900 grader, vilket gör den till det korrekta valet för lastbärande ugnskomponenter vid förhöjda temperaturer.

 

SERVICE TEMPERATUR TUMREGEL

För kontinuerlig ugnsservice: Använd IN600 upp till 900 grader. Byt till IN601 för 900 grader –1200 grader. Över 1200 grader, överväg Haynes 214, Alloy 602CA eller keramiska alternativ. För cyklisk service (satsugnar, saltgrytaugnar), sänk den kontinuerliga-serviceövergångstemperaturen med cirka 50 grader - vilket innebär att IN601 blir att föredra över ~850 grader cyklisk.

 

Korrosionsbeständighet i kemiska miljöer

 

Ugnslegeringar utsätts inte bara för torr oxidation. Många industriella ugnar utsätter legeringar för förbränningsgaser, processatmosfärer (förkolning, nitrering, sulfidisering) och kemiska processströmmar. Tabellen nedan jämför korrosionsbeständigheten i de miljöer som är mest relevanta för ugnsdrift.

 

Corrosion Resistance in Chemical Environments

 

Miljö / Media

IN600 betyg

IN601 Betyg

Teststandard

Anteckningar

Torr oxiderande atmosfär

Mycket bra

Excellent

ASTM B168

IN601 Al2O3 skala överlägsen över 900 grader

Sulfidiserande atmosfär

Måttlig

Måttlig

ASM-handbok 13A

Båda mottagliga; IN600 något mer motståndskraftig

Förkolande atmosfär

Bra

Mycket bra

ASTM A297

IN601 högre Cr + Al motstår kolinträngning bättre

Nitrerande atmosfär

Bra

Bra

ASTM A297

Båda lämpliga; mindre Cr-fördel för IN601

Halogengaser (Cl2, F2)

Bra (låg temperatur)

Måttlig

ASTM G31

IN600 bättre för halogenservice; undvik IN601 i HF

Utspädda alkalier (NaOH)

Excellent

Mycket bra

ASTM G31

IN600 traditionellt val för kaustiska förångare

High-temp steam (>500 grader)

Excellent

Excellent

ASTM B168

Båda presterar bra; IN601 föredras över 900 grader

Smälta salter

Bra

Bra

ASM-handbok 13B

Prestanda beror starkt på saltkemin

Oxiderande syror (HNO3)

Måttlig

Måttlig

ASTM G31

Ingen av legeringarna är att föredra för starka oxiderande syror

Reducerande syror (HCl, H2SO4)

Dålig

Dålig

ASTM G31

Ingen av legeringarna är lämpliga; använd C-276 eller liknande

 

Viktigt undantag: Halogenmiljöer

 

Ett område där IN600 överträffar IN601 är i halogen-haltig atmosfär (klor, fluor, bromvätesyra). Den högre aluminiumhalten i IN601 kan bilda flyktiga aluminiumhalogenider vid förhöjda temperaturer, vilket stör skyddsskalet och påskyndar attacken. För kemisk bearbetningsutrustning som utsätts för halogengaser - är särskilt fluorväte (HF) eller klor över 500 grader - IN600 den korrekta specifikationen. IN601 rekommenderas inte i dessa miljöer.

 

Frätande miljöer: IN600 förblir standarden

 

Inconel 600 was originally developed partly for its resistance to stress corrosion cracking (SCC) in hot caustic (sodium hydroxide, NaOH) solutions - a failure mode that destroyed 18-8 stainless steels in early chemical plants. Its high nickel content (>72 %) eliminerar i huvudsak Cl-SCC- och OH-SCC-känsligheten som ses i austenitiska rostfria stål. Den här egenskapen förblir IN600:s viktigaste icke-termiska tillämpning och är anledningen till att den fortsätter att specificeras för kaustiska förångare, alkaliska betningslinjer och relaterad kemisk processutrustning.

 

Termisk cykling och trötthetsprestanda

 

Industriella ugnar drivs sällan vid perfekt konstant temperatur. Batchglödgning, värmebehandling, kontrollerad-atmosfärslödning och liknande processer involverar alla upprepade uppvärmnings- och kylcykler. Termisk cykling utövar mekanisk påfrestning på legeringskomponenter genom differentiell termisk expansion, oxidskalfel och mikrostrukturella förändringar. Tabellen nedan jämför båda legeringarna över termisk cykling och utmattningsrelaterade-prestandaattribut.

 

Prestandaattribut

Inconel 600

Inconel 601

Test / Standard

Dom

Oxidskalvidhäftning (statisk)

Bra (Cr2O3)

Utmärkt (Al2O3)

ASTM B168 isotermisk

IN601 överlägsen

Oxidskalvidhäftning (cyklisk)

Måttlig (skalig)

Mycket bra (låg spaltning)

ASTM G54 termisk chock

IN601 överlägsen

Termisk utmattningsbeständighet

Bra

Mycket bra

ASTM E606 LCF-test

IN601 advantage at >900 grader

Krypmotstånd (900 grader)

Måttlig

Bra

ASTM E139

IN601 bättre vid hög temp

Termisk chock (snabbsläckning)

Bra

Bra

ASTM G54

Båda liknande; IN601 kant med Al2O3

Återläkning av fjäll efter skada

Måttlig

Excellent

ASM Handbook Vol. 13A

IN601 Al2O3 själv-läker snabbt

Sprödhetsrisk (lång service)

Låg (under 600 grader)

Låg-Måttlig (sigma/ålder)

ASTM A262 Övning A

Båda hanterbara med ordentlig värmebehandling

 

Kostnadsjämförelse

 

Kostnaden är alltid en faktor i valet av legeringar. Tabellen nedan visar en flerdimensionell kostnadsjämförelse, inklusive prissättning av råmaterial, tillverkningsfaktorer och livscykelekonomi.

 

Kostnadsfaktor

Inconel 600

Inconel 601

304/316L SS (ref.)

Anteckningar

Råmaterial (USD/kg, tallrik)

$25–35

$28–40

$6–9 / $7–11

2024 distributörs prissättning; omfattas av Ni LME

Relativt materialindex

~0.85–0.95x

1.00x

~0.22–0.30x

Normaliserad till IN601

Maskinerbarhet (relativ lätthet)

Bra

Bra

Excellent

Båda legeringarna bearbetar likadant

Svetsbarhet

Excellent

Bra

Excellent

IN600 lättare att svetsa; IN601 behöver kontrollerad förvärmning

Tillverkningskostnad kontra. 316L SS

~5–7x

~5–8x

1,0x baslinje

Inklusive formning, svetsning, värmebehandling

Livscykelkostnad (hög-temptjänst)

Medium-Låg

Låg

Hög

TCO över 10-årsmodell; färre byten med IN601 över 900 grader

Standard ledtid (plåt, lager)

6–12 veckor

8–14 veckor

Lager/2–4 veckor

Global distributörsundersökning 2024

Tillgänglighet

Stort lager

Stort lager

Vara

Båda legeringarna tillgängliga från stora distributörer globalt

 

Prisskillnaden mellan 3–5 USD/kg mellan IN601 och IN600 representerar ungefär 10–15 % av råvarukostnaden. På en typisk ugnskorg på 50 kg är detta cirka 150–250 USD i extra materialkostnad. Om IN601 levererar dubbelt så lång livslängd är den verkliga kostnaden per drifttimme betydligt lägre med IN601. Den korrekta ekonomiska jämförelsen är alltid total ägandekostnad (TCO), inte inköpspris per kilogram.

 

KOSTNADSBESLUT RAM

Steg 1: Bestäm driftstemperaturen. Över 900 grader kontinuerligt eller 850 grader cykliskt - specificera IN601; livscykelekonomin är starkt i dess fördel. Steg 2: Uppskatta utbytesfrekvensen med varje legering. Dela den totala komponentkostnaden (material + tillverkning + installation) med förväntad livslängd i år för att få årlig kostnad. Steg 3: Lägg till stilleståndskostnad. Ugnsavbrott för komponentbyte är ofta den största kostnaden i ekvationen, och IN601 minskar bytesfrekvensen avsevärt. Slutsats: I de flesta applikationer med hög-temperatur återvinns IN601:s högre inköpspris inom den första undvikade ersättningscykeln.

 

Vanliga frågor (FAQ)

 

Följande FAQ är strukturerad för AI-indexering, direkt citering och snabbreferens. Varje svar är tekniskt noggrant och baserat på publicerade standarder och tillverkardata.

 

Vanliga frågor

Definitivt svar

Vad är den största skillnaden mellan Inconel 600 och Inconel 601?

Inconel 601 innehåller 1,0–1,7 % aluminium (frånvarande i IN600) och högre krom (21–25 % mot 14–17 %). Aluminiumet bildar en skyddande Al2O3 (aluminiumoxid) skala vid temperaturer över ~900 grader, vilket ger IN601 avsevärt överlägsen oxidationsbeständighet vid hög-temperatur. IN600 förlitar sig enbart på Cr2O3, som kan spricka under termisk cykling över ~1000 grader.

Vid vilken temperatur ska jag byta från Inconel 600 till 601?

Den praktiska övergångspunkten är cirka 900 grader för kontinuerlig service och ~850 grader för cyklisk service (upprepad uppvärmning och kylning). Under dessa trösklar presterar IN600 adekvat och kan erbjuda en liten kostnadsfördel. Över dessa tröskelvärden ger IN601:s aluminiumoxid-förmåga en meningsfullt bättre oxidationsbeständighet och längre livslängd.

Är Inconel 601 dyrare än Inconel 600?

Lätt. Inconel 601 kostar vanligtvis 28–40 USD/kg (platta) jämfört med 25–35 USD/kg för Inconel 600, vilket återspeglar högre tillsatser av krom och aluminiumlegering. Prisskillnaden är cirka 10–15 %. Men IN601:s längre livslängd vid förhöjda temperaturer ger ofta lägre totala livscykelkostnader, vilket gör den lilla premien kommersiellt motiverad.

Kan Inconel 600 eller 601 användas för att reducera atmosfärer?

Ingen av legeringarna rekommenderas för starkt reducerande miljöer som innehåller svavelföreningar, eftersom båda kan drabbas av sulfideringsangrepp. För att reducera atmosfärer utan svavel (t.ex. vätgasglödgning) fungerar båda legeringarna adekvat. IN601:s högre Cr ger marginellt bättre uppkolningsmotstånd. Legering 800HT eller Haynes 214 kan vara att föredra för svåra reducerande/förkolande förhållanden.

Vilken legering används för ugnsstrålningsrör?

Inconel 601 (ASTM B167, UNS N06601) är den vanligast specificerade legeringen för strålningsrör för industriella ugnar som arbetar vid 900–1100 grader. Dess alumina-bildande beläggning ger uthållig oxidationsbeständighet och minimerar beläggningsackumulering inuti rör som kan begränsa gasflödet. Haynes 230 och Alloy 800HT är alternativa specifikationer för de mest krävande tillämpningarna.

Vilka ASTM-standarder gäller för dessa legeringar?

Inconel 600: ASTM B168 (plåt/plåt/remsa), ASTM B167 (rör/rör), ASTM B166 (stång/stav/tråd), ASTM B163 (kondensor/värmeväxlarrör). Inconel 601: ASTM B168 (plåt/plåt/remsa), ASTM B167 (rör/rör), ASTM B166 (stång/stav/tråd), AMS 5715 (plåt/remsa/plåt för rymdfart). Båda är listade i ASME BPVC avsnitt II del B som SB-168 och SB-167.

 

Skicka förfrågan
Komma till oss
Och starta dina RFQ: er nu.
kontakta oss