När ingenjörer specificerar rör för havsvattensystem, sura-gasuppsamlingsledningar eller kemiska anläggningar som tuggar genom vanligt rostfritt stål, visas en klass på ritningen om och om igen:UNS S32750, allmänt känd somAlloy 2507 super duplex rostfritt stål. Den här guiden förklarar vad S32750 är, exakt vad ASTM A790 kräver av den, vilka storlekar du faktiskt kan köpa och hur försörjningskedjan bakom den fungerar - i klartext som en gymnasieelev kan följa, med den tekniska precision som en specificerande ingenjör behöver.

S32750 är ett 25 % krom superduplex rostfritt stål som är ungefär dubbelt så starkt som 316L och mycket mer motståndskraftigt mot kloridkorrosion. ASTM A790/A790M styr dess sömlösa och svetsade rör, som täcker storlekar från NPS 1/8 tum och uppåt, och en mogen global försörjningskedja levererar den med fabrikstestcertifiering - förutsatt att köpare vet vilken storlek, produktform och inspektionsalternativ som ska beställas.
Vad är S32750, och varför kallas det ett "Super Duplex" rostfritt stål?
S32750 är ett kväve-förstärkt, 25 % krom "superduplex" rostfritt stål vars mikrostruktur är ungefär hälften ferrit och hälften austenit - en två-fasstruktur som ungefär fördubblar styrkan hos vanliga austenitiska kvaliteter som 316L som närmar sig korrosionsbeständighet samtidigt som den levererar nickel.
Resonemanget bakom den slutsatsen:
"Duplex" beskriver mikrostrukturen, inte en marknadsföringsetikett.Vanliga rostfria stål som 316L har en austenitstruktur (enfas). S32750 är avsiktligt balanserad så att dess korn består av cirka 50 % ferrit och 50 % austenit - bokstavligen endubbel-fas, eller "duplex", struktur.
"Super" avser korrosionsbeständighet, mätt med PREN.PREN (Pitting Resistance Equivalent Number) är ett allmänt använt index som uppskattar hur väl en legering motstår groppåverkan i klorider; den stiger med krom-, molybden- och kvävehalt. Duplex 2205 har ett PREN på cirka 34–35, medan S32750 når ungefär 41–42. Legeringar med PREN över 40 kallas konventionelltsuper duplex.
Kemin förklarar prestandan.Den nominella sammansättningen är ca 25% krom, 7% nickel, 4% molybden och 0,27% kväve, med kol som hålls till maximalt 0,030%. Krom och molybden bygger den passiva filmen som motstår korrosion; kväve stärker stålet och stabiliserar austenitfasen.
Den dubbla-fasstrukturen är anledningen till att den är så stark.Ferrit och austenit blockerar varsin deformation av varandra, så den lägsta sträckgränsen för S32750 (550 MPa) är ungefär dubbelt så hög som 316L (205 MPa). Praktisk fördel: tunnare väggar kan bära samma tryck, vilket sparar vikt och kostnad.
Beteckningar du kommer att möta omväxlande:UNS S32750, Alloy 2507, EN 1.4410 (X2CrNiMoN25-7-4) och ASTM smideskvalitet F53 hänvisar alla till i huvudsak samma kompositionsfamilj.
Exakt vad täcker ASTM A790 - och när gäller A789 istället?
ASTM A790/A790M är den styrande standarden för sömlös och svetsad ferritisk/austenitisk (duplex)rör- tryck-bärande runda produkter beställda efter nominell rörstorlek (NPS) och schema - medan ASTM A789/A789M styr motsvarande duplexslangför allmän tjänst; att veta vilken produktform du köper förhindrar kostsamma ombeställningar.-

Resonemanget:
A790 är rörstandarden.Dess officiella titel ärStandardspecifikation för sömlösa och svetsade ferritiska/austenitiska rostfria rör. Det gäller för duplexrör avsedda för allmän korrosiv användning, särskilt där motstånd mot kloridpåkänning-korrosionssprickor spelar roll, i nominella storlekar NPS 1/8 tum och större.
A789 är slangens motsvarighet.Om produkten beställs efter ytterdiameter och väggtjocklek (vanlig i värmeväxlare och instrumentering), täcker ASTM A789 sömlös och svetsad duplexrörför allmän tjänst. De kemiska och mekaniska kraven för S32750 är anpassade över de två specifikationerna, men dimensionsstandarderna skiljer sig åt.
Båda specifikationerna kräver samma grundläggande krav:kontrollerad kemi, en lösning-glödgningsvärmebehandling (för S32750, vanligtvis cirka 1025–1120 grader följt av snabb vattenhärdning), dragprovning och märkning som spårar varje rörvärme till dess testrapport från kvarnen.
Relaterade standarder kompletterar bilden:ASTM A999/A999M (allmänna krav, toleranser och obligatoriska hydrostatiska eller oförstörande tester), ASME B36.19M och ASME B36.10M (dimensionella standarder för rostfria rör) och ASTM A928 (elektriska-fusions-svetsade duplexväggsrör med EF{W{W7} tungmetallrör med tunga metallväggar.
Vilka är de kemiska och mekaniska kraven för S32750 enligt ASTM A790?
ASTM A790 fixerar S32750:s sammansättning inom snäva intervall - 24.0–26,0 % krom, 6,0–8,0 % nickel, 3,0–5,0 % molybden, 0,24–0,32 % kväve - och kräver en minsta draghållfasthet på 1 0,0 MP (18 kiel) 550 MPa (80 ksi) och minst 15 % förlängning på 2 tum.
Gränser för nyckelsammansättning (viktprocent, max om inte ett intervall visas), enligt tabell i ASTM A790:
|
Element |
Krav |
Vad den gör |
|
Kol |
0,030 max |
Hålls låg för att bevara svetsbarhet och korrosionsbeständighet |
|
Krom |
24.0–26.0 |
Bildar den passiva, själv-reparerande korrosionsbeständiga-filmen |
|
Nickel |
6.0–8.0 |
Stabiliserar austenit och förbättrar segheten |
|
Molybden |
3.0–5.0 |
Skärper motståndet mot gropfrätning och sprickangrepp i klorider |
|
Kväve |
0.24–0.32 |
Fungerar som en förstärkare och austenitstabilisator |
|
Mangan |
1,20 max |
Restlegering/deoxidation |
|
Kisel |
0,80 max |
Restlegering/deoxidation |
|
Fosfor |
0,035 max |
Förorening, sprödhet kontroll |
|
Svavel |
0,020 max |
Orenhet, hålls låg för korrosion och svetskvalitet |
Mekaniska krav för S32750-rör (lösning-glödgat skick):
|
Egendom |
Minimum (A790) |
Typisk betydelse |
|
Draghållfasthet |
800 MPa (116 ksi) |
Den spänning vid vilken materialet går sönder |
|
Sträckstyrka |
550 MPa (80 ksi) |
Stressen vid vilken permanent deformation börjar |
|
Förlängning i 2 tum. |
15% |
Ett mått på duktilitet - hur långt den sträcker sig innan den misslyckas |
|
Hårdhet |
~Rockwell C 32 max (typisk praxis) |
Verifierar korrekt värmebehandling och fasbalans |
Varför dessa siffror är viktiga för köpare: sträckgränsen på 550 MPa är det som låter designers minska väggtjockleken jämfört med 316L i trycksystem, och kvävefönstret (0,24–0,32 %) är den tightaste kvalitetsspaken i klass - för lite kväve och fasbalansen driver; för mycket och risken för utfällning av nitrid ökar. En kompetent kvarn kontrollerar den exakt.
Vilka storlekar, scheman och dimensioner finns tillgängliga för S32750 rör och rör?
S32750-rör lagerförs rutinmässigt från NPS 1/8 tum (DN 6) till NPS 24 tum (DN 600) i scheman 10S, 40S och 80S, med större diametrar (till NPS 60 och längre) och tyngre eller specialanpassade väggar producerade som svetsade eller sömlösa kvarnbeställningar; röret fylls med exakt ytterdiameter från 6,35 mm (1/4 tum) uppåt.

Resonemanget:
Mått kommer från ASME B36.19M.Väggtjocklekar av rostfritt stål följer "S"-schemana - 5S, 10S, 40S, 80S - som definieras av ASME B36.19M, medan tyngre industriella scheman (STD, XS, XXS och specifika metriska väggar) följer ASME B36.10M eller förhandlad specifikation.
Sömlös tillgänglighet koncentrerar sig i mindre och medelstora storlekar.Sömlöst S32750-rör är mest tillgängligt från NPS 1/8 tum till cirka NPS 12–16 tum, eftersom varmhålnings-/extruderingsekonomi gynnar dessa områden. Över ungefär NPS 16 tum dominerar svetsad produkt.
Svetsade rör öppnar storleksområdet.Längssvetsade (TIG, plasma+TIG, laser-hybrid eller elektriskt smältsvetsade enligt ASTM A928) S32750-rör tillverkas av rullad plåt upp till mycket stora diametrar - 60 tum och större - inklusive tunga väggar för undervattens- och offshore-svetsledningar.
Röret beställs efter exakta mått.Värmeväxlare och instrumenteringsslangar produceras av ytterdiameter och vägg (t.ex. 25,4 × 2,11 mm), normalt enligt ASTM A789, med vanliga ytterdiameter från 6,35 mm (1/4 tum) till cirka 50,8 mm (2 tum).
Toleranser följer ASTM A999.Ovalitet för utvändig-diameter, väggtjocklek och rakhetstoleranser för A790-rör definieras i ASTM A999/A999M - en detalj som är värd att bekräfta på brukscertifikatet innan bearbetning eller svetsning-.
Praktiskt köptips:de mest prisvärda-konkurrenskraftiga leveranserna kombinerar ett lagerschema (10S/40S/80S) i en vanlig lagerstorlek. Anpassade tunga väggar, icke-standardiserade OD:er eller NPS 26+ rör flyttar ordern från lagerhållarens lager till en fabriksproduktionskampanj.
Sömlös eller svetsad S32750: Vilket ska du ange?
Välj sömlös S32750 för högt-tryck, små-till-medelstora hål och kritisk service; välj svetsad S32750 för större diametrar, bättre kostnadseffektivitet och kortare ledtider enligt vanliga scheman - båda formerna, korrekt tillverkade och lösningsglödgade, är helt kod-godkända för tryckservice.
Resonemanget:
- Sömlösa fördelar:ingen svetssöm - den historiskt sett mest korrosion-känsliga platsen - enhetlig struktur, och den bästa passformen för hög-hydraul- och instrumentledningar, navelsträngar och sur service där sömmens integritet granskas.
- Svetsade fördelar:dimensionell konsistens för en valsad och formad produkt, tunnare väggar tillgängliga i stora diametrar, lägre kostnad per meter och större tillgänglighet. Moderna svetsar gjorda med matchande fyllmedel (vanligtvis över-legerat eller matchande Ni-Cr-Mo-fyllmedel eller autogen med bakre-spolning, plus glödgning med full lösning, återställer korrosionsbeständigheten nära bas-metallnivåer.
- Kodacceptans:ASTM A790 täcker uttryckligen både sömlösa och svetsade produkter, och ASME-koder accepterar båda för tryckrör (t.ex. ASME B31.3 processrör) - valet styrs av servicekritik, storlek och ekonomi, inte av laglighet.
- Due diligence för svetsade rör:kräver 100 % röntgen eller ultraljudsundersökning av svetsar för kritisk service, och bekräfta att efter-svetslösningsglödgning utfördes på det färdiga röret - inte bara på remsan eller plattan.
Hur jämför S32750 med 316L, 2205 Duplex och Nickel Alloy C-276?
S32750 sitter i den tekniska sweet spot mellan standard rostfritt och nickellegeringar - ungefär dubbelt så starkt som 316L, väsentligt mer korrosionsbeständigt- än 2205 och 40–60 % billigare per meter än C-276 i de flesta storlekarna, exakt varför, de har kemiska operatörer - för kloridrika tullar.
|
Egendom |
316L |
2205 Duplex |
S32750 Super Duplex |
Legering C-276 |
|
UNS |
S31603 |
S32205/S31803 |
S32750 |
N10276 |
|
PREN (ungefär) |
24–26 |
34–35 |
41–42 |
68–70 |
|
Min sträckgräns |
205 MPa |
450 MPa |
550 MPa |
283 MPa |
|
Klorid SCC-resistens |
Dålig |
Mycket bra |
Excellent |
Utestående |
|
Relativt kostnadsindex |
1.0 |
1.3–1.5 |
1.7–2.0 |
4–6 |
|
Typisk tjänst |
Allmänt rostfritt |
Milt havsvatten, massa & papper |
Havsvatten, sur gas, kemikalier |
Heta koncentrerade syror |
Resonemanget bakom urvalslogiken:
- Mot 316L:S32750 överlever klorider som utlöser gropfrätning, sprickangrepp och kloridpåkänning-korrosionssprickor i 316L. Om miljön är havsvatten, saltlösning eller klorid-innehållande processkemikalier är 316L en falsk ekonomi.
- Mot 2205:för havsvatten med omgivande-temperatur och måttligt aggressiv kemi är 2205 ett kostnadseffektivt-val. Där designtemperaturer, kloridkoncentration eller erforderlig korrosionstillåtelse är högre, tjänar S32750:s extra PREN-marginal sin premie.
- Mot C-276:när belastningen är allvarlig, reducerande-syra eller varma, våta HCl-miljöer, förblir nickellegeringar oersättliga. För klorid- och havsvattenförbrukning ger S32750 jämförbar tillförlitlighet till en bråkdel av kostnaden - och med dubbel styrka, vilket tillåter tunnare väggar.
- Temperaturgränser spelar roll:duplexkvaliteter är i allmänhet begränsade till cirka −50 grader till 250–280 grader (kontrollera projektkodreglerna) eftersom långvarig exponering för hög-temperatur kan spröda ferritfasen. Ovanför det fönstret byter du till austenitik eller nickellegeringar.
Hur tillverkas, testas och certifieras S32750-röret?
En kontrollerad kedja - elektrisk-bågsmältning med argonsyreavkolning (AOD), varmgenomträngning eller extrudering (sömlös) eller rull-formning och svetsning, hellösningsglödgning, uträtning och oförstörande testning - slutar i ett EN 10204 3.1 pappersbruk är det viktigaste inköpscertifikatet, det viktigaste pappersdokumentet i ditt köp.

Resonemanget, steg för steg:
Smältning och raffinering.Skrot och ferrolegeringar smälts i en elektrisk ljusbågsugn och raffineras sedan i en AOD-omvandlare, där syre-argonblåsning tar bort kol samtidigt som dyrt krom bevaras. Exakt kvävejustering sätter den slutliga fasbalansen.
Formning.Det sömlösa röret är varmt-genomborrat eller varmt-extruderat från ämnet; Svetsade rör är rull-formade av spole eller platta och sammanfogade i längdriktningen (TIG/plasma/laser för standardväggar; elektrisk smältsvetsning med fyllmedel enligt ASTM A928 för tunga väggar).
Lösningsglödgning.Det färdiga röret värms upp till ungefär 1025–1120 grader och vattnet-släcks snabbt. Detta löser upp oönskade fällningar, återställer ~50/50 ferrit-austenitbalansen och maximerar både seghet och korrosionsbeständighet.
Efterbehandling och testning.Rätning, skärning, virvelström-eller ultraljudsundersökning, hydrostatisk trycktestning (eller överenskommet NDT-alternativ enligt ASTM A999), plus dragprovning av varje värme-partiprov.
Certifiering.Varje rör är märkt med värmenummer och specifikation, spårbart till en Mill Test Report (MTR) utfärdad som EN 10204 typ 3.1. För kritiska projekt är typ 3.2-certifiering - oberoende validerad av en tredje-partsinspektör - tillgänglig på begäran.
Kompletterande tester som sofistikerade köpare specificerar: ASTM G48 Metod A groptester på produktprover, ferriträkningar genom punkträkning eller magnetiska instrument, korrosions-hastighetskvalificering och positiv materialidentifiering (PMI) av varje längd som skickas.
Hur ser S32750-försörjningskedjan ut - och vad bör köpare titta på?
S32750-försörjningskedjan är ett-råmaterial-känsligt, globalt distribuerat system - nickel- och molybdenpriserna strömmar direkt in i legeringspåslag, smältkapaciteten är koncentrerad till ett blygsamt antal kvalificerade bruk och ledtiderna varierar från dagar (lager) till 10 veckors ({5}) specifika kampanjer och {5}veckor tidigt engagemang med leverantörer är de två spakarna som styr kostnader och leveransrisker.
Resonemanget:
Råvaror driver prisvolatiliteten.Nickel, molybden, krom och ferrokrom är utbytes-- och index-prissatta. Eftersom molybden är 3–5 % av S32750, är molybdenpriset en meningsfull kostnadsdrivare och sänds vanligtvis igenom som en månatliglegeringstilläggovanpå baspriset. Köpare bör därför jämföra erbjudanden med tilläggsavgift och giltighetsdatum tydligt angivna.
Smältkapaciteten är flaskhalsen.Att producera S32750 till konsekvent kväve- och fasbalans kräver AOD eller motsvarande sekundär raffineringsdisciplin. Kvalificerad smältkapacitet är koncentrerad till en begränsad uppsättning bruk i Europa, Amerika och Asien, med en stark kinesisk och indisk tillverkningsbas som nu försörjer både inhemska och exportmarknader.
Lagerbuffertar sitter hos återförsäljare och servicecenter.Distributörer har vanliga scheman i standardlängder (vanligtvis ~6 m); projektspecifika-storlekar återgår till valsningsprogram. Detta är den enskilt största orsaken till ledtidsskillnader- mellan två annars liknande beställningar.
Typiska kommersiella parametrar:lagerförda varor skickas på dagar; fabrikstillverkade-anpassade rör löper vanligtvis 8–16 veckor, vilket sträcker sig till 20+ veckor när legeringstillgänglighet, rullningsscheman eller inspektioner från tredje part-pågår. Minsta beställningskvantiteter gäller vanligtvis icke-standardiserade storlekar - ofta ett värmeparti- eller en produktionskörning.
Riskhanteringsmetoder som fungerar:frysa legeringstillägg vid beställning av långa blyartiklar; kräver PMI vid avsändning; rikta in inspektionssläpppunkterna för att undvika överliggstid; och för projekt, placera rör- och rörbeställningar tidigt i upphandlingssekvensen eftersom de ofta påskyndar mekaniskt färdigställande.
Dokumentation och logistik:sjövärdig exportförpackning (specialiserat för tunna-väggiga rör), pluggskydd av fasningar, full spårbarhet från värmenummer till certifikat, och - för subsea och offshore scopes - koordinerade dokumentationspaket redo för slut-klientrevision.
Vilka är de typiska tillämpningarna för S32750 rör och rör?
S32750 rör och rör specificeras där klorider, högtryck och viktgränser sammanfaller - offshore olje- och gasvattensystem, avsaltningsanläggningar, kemisk bearbetning, rökgas-avsvavling och hydrauliska/instrumenteringsledningar - eftersom inget billigare material ger samma kombination av styrka och kloridbeständighet.
Representativa uppgifter:
- Offshore och undervatten:sjövattenkylnings- och injektionsrör, brandvattensystem, navelledningar och-kontrollledningar, stigarbeklädnad.
- Avsaltning:hög-omvänd-osmos och köldbärarledning, där år av underhålls-fri kloridservice betalar tillbaka premien.
- Olja och gas på land:flödesledningar och uppsamlingsledningar i våt CO₂/klorid-tjänst inom duplextemperaturfönstret.
- Kemisk och petrokemisk:värmeväxlarslangar,-reaktor och överföringsrör för klorid-innehållande organiska och organiska syror.
- Power och FGD:absorbatorutloppskanaler, inre delar av skrubber och kondensatrör exponerade för koncentrerade klorider.
Vanliga frågor
Är S32750 samma som 2507?
Ja. 2507 är handelsnamnet-ursprunget; UNS S32750 och EN 1.4410 är de formella beteckningarna, och ASTM A790 listar betyget under UNS S32750.
Kan S32750 svetsas i fält?
Ja, med disciplin: rena fogar, låg värmetillförsel (vanligtvis mindre än eller lika med 1,5 kJ/mm), kontrollerad interpass-temperatur (max ~150 grader), korrekt val av fyllmedel och argonstödgas. Efter-glödgning av svetslösning krävs endast där korrosionsbeständigheten måste återställas helt, såsom tunga-väggsfogar vid bruket.
Vad är den maximala servicetemperaturen?
De flesta designkoder begränsar duplexkvaliteter till cirka 250–280 graders kontinuerlig drift för att undvika ferritförsprödning; minimum är cirka -50 grader för standardkemin. Bekräfta alltid mot den styrande koden och kraven för-påverkanstest.
Hur kan köpare verifiera att levererat rör verkligen är S32750 och inte en lägre kvalitet?
Tre kontroller: PMI med en kalibrerad optisk emissionsspektrometer på varje längd, kemi på 3,1 MTR som visar S32750-intervallen (särskilt 3,0–5,0 % Mo och 0,24–0,32 % N), och - där risken kräver - provlängdskontroll på en G48-test eller ferrite-pitting.
