Priserna på rostfritt stål 2026 kommer främst att drivas av en faktor: nickel. Legeringstillägget - den rörliga komponenten av prissättningen av rostfritt stål kopplat till råvarukostnader - kan stå för 50–70 % av det totala priset på300-serien i rostfritt stål. Att förstå hur detta tillägg beräknas, vad som driver nickelpriserna och när du ska köpa kan spara ditt företag 10–20 % på årliga upphandlingskostnader.

Nickelpriserna förutspås förbli volatila under 2026, med LME Nickel som handlas i intervallet $16 000–22 000 $/ton. Köpare som förstår legeringspåslagsmekaniken och tidsbestämmer sina inköp mot nickelprissänkningar kan minska kostnaderna med 8–15 % under året. Att låsa in långa-kontrakt med kvartalsvisa prisjusteringar ger det bästa förhållandet mellan risk och belöning för de flesta inköpschefer.
Rostfritt stål har två priskomponenter
Priset du betalar för rostfritt stål är inte ett enda tal. Det är summan av två oberoende komponenter: "baspriset" (som täcker fabrikens bearbetning, energi, arbetskraft och marginal) och "legeringstillägget" (som täcker fluktuationer i råvarukostnaden). Att förstå denna uppdelning är det första steget till smartare upphandling
Tabell. Prissättning av komponenter i rostfritt stål - baspris kontra legeringstillägg
|
Komponent |
Definition |
Vad det täcker |
Typisk % av totalpriset |
Hur det förändras |
|
Baspris |
Den fasta delen fastställd av bruket |
Energi, arbetskraft, rullande, overhead, vinstmarginal |
30–50 % (300-serien) |
Justeras kvartalsvis eller halv{0}}årsvis; relativt stabil |
|
Legeringstillägg |
Rörlig avgift baserad på råvarukostnader |
Nickel, krom, molybden, järninsatskostnader |
50–70 % (300-serien) |
Justeras månadsvis; mycket flyktig |
|
Totalt brukspris |
Baspris + legeringstillägg |
Total kostnad ex-milj |
100% |
Byts månadsvis med legeringstillägg |
|
Slutligt kundpris |
Brukspris + distribution/servicecenter uppmärkning |
Logistik, lager, kreditvillkor |
Brukspris + 5–20 % |
Beror på distributörens marginal |
Källa: World Stainless Steel Association (WSSTA) 'Stainless Steel Pricing Mechanism' (2024); MEPS International 'Stainless Steel Review' (2025); Aperam, Outokumpu, Acerinox prismodellpublikationer (2024–2025).
Varför legeringstillägget finns
Legeringstillägget infördes av europeiska och asiatiska bruk på 1990-talet för att överföra volatiliteten i råvarupriserna - särskilt nickel - från producenter till köpare. Innan tilläggssystemet inkluderade priserna på rostfritt stål en fast legeringskostnad, vilket innebar att bruken absorberade all risk för nickelprissvängningar. När nickelpriserna kraschade från 50 000 USD/ton (2007) till 9 000 USD/ton (2009) drabbades många bruk av stora förluster.
Idag publicerar varje större bruk en månatlig legeringstilläggstabell som justeras baserat på det genomsnittliga LME-nickelpriset (och andra legeringselement) från en tidigare period - vanligtvis de föregående 2–3 månaderna. Det betyder att dagens pris på rostfritt stål baseras på nickelpriser från april eller maj, inte dagens nickelpris.
Legeringstillägget är inte valfritt - det är en obligatorisk komponent i prissättningen av rostfritt stål. Köpare kan inte förhandla bort det. Men genom att förstå dess mekanik kan köpare tajma inköp och välja rätt kontraktstyp för att minimera påverkan.
Beräkning av legeringstillägg
Varje bruk har sin egen formel för legeringstillägg, men grundprincipen är densamma: tillägget är lika med den aktuella kostnaden för legeringselementen minus en baskostnad som ingår i baspriset. Nyckelvariablerna för 300-serien rostfritt är nickel (Ni), krom (Cr) och molybden (Mo). För ferritiska kvaliteter (430) är nickel mindre men krom dominerar.
Tilläggsvikt per legeringselement
Tabell. Legeringstilläggssammansättning - Bidrag per element för vanliga betyg
|
Betyg (UNS) |
Ni-innehåll (%) |
Cr-innehåll (%) |
Måns innehåll (%) |
Ni Bidrag till Tilläggsavgift |
Kr Bidrag till tilläggsavgift |
Mo Bidrag till tilläggsavgift |
|
304 (S30400) |
8.0–10.5 |
18–20 |
- |
65–75% |
25–35% |
0% |
|
304L (S30403) |
8.0–12.0 |
18–20 |
- |
65–75% |
25–35% |
0% |
|
316 (S31600) |
10–14 |
16–18 |
2–3 |
55–65% |
15–20% |
15–25% |
|
316L (S31603) |
10–14 |
16–18 |
2–3 |
55–65% |
15–20% |
15–25% |
|
321 (S32100) |
9–12 |
17–19 |
- |
65–75% |
25–35% |
0% |
|
410 (S41000) |
Mindre än eller lika med 0,75 |
11.5–13.5 |
- |
0–5% |
95–100% |
0% |
|
430 (S43000) |
Mindre än eller lika med 0,60 |
16–18 |
- |
0–5% |
95–100% |
0% |
Källa: ASTM A240/A240M-23 'Standardspecifikation för plåt, plåt och remsa av krom och krom-nickel rostfritt stål'; Outokumpu 'Stainless Steel Alloy Surcharge' teknisk anmärkning (2024); Aperam 'Metodik för beräkning av legeringstillägg' (2024); MEPS Stainless Steel Review (2025).
The Mechanics: How a Monthly Surcharge Update Works
En typisk legeringstilläggsformel ser ut så här:
Formel:Legeringstillägg ($/ton)=[WtNi × (AvgLME_Ni − BaseNi)] + [WtCr × (AvgCr_FeCr − BaseCr)] + [WtMo × (AvgMo − BaseMo)]
Där:
WtNi=Vikt av nickel i klass (t.ex. 8 % för 304, alltså 80 kg/ton)
AvgLME_Ni=3-månadsgenomsnitt av det dagliga kontantavräkningspriset för LME nickel
BaseNi=Grundpriset för nickel inbakat i baspriset (vanligtvis 8 000–12 000 USD/ton)
WtCr=Vikt av krom (vanligtvis 18 % för 304, alltså 150–180 kg/ton som FeCr)
AvgCr_FeCr=Genomsnitt av FeCr (ferrokrom) referenspris
BaseCr=Baseline FeCr-pris (vanligtvis 1,00–1,50 USD/lb Cr-innehåll)
Samma logik gäller för molybden (gäller i 316 kvaliteter)
Tabell. Beräkningsexempel för legeringstillägg - Grad 304 (juli 2025 för 18 000 USD/ton Ni)
|
Element |
Elementvikt (kg/ton stål) |
Aktuell kostnad per kg ($) |
Baslinjekostnad per kg ($) |
Tilläggsavgift ($/ton) |
|
Nickel (Ni) 8 % |
80 |
18.00 (LME $18 000/t) |
8.00 (baslinje) |
80 × (18.00 − 8.00) = $800 |
|
Krom (Cr) 18 % |
180 (som ren Cr) |
2,50 (FeCr för 1,25 USD/lb Cr) |
1,20 (baslinje) |
180 × (2.50 − 1.20) = $234 |
|
Järnbalans |
Balans |
Ingår i grundpriset |
Ingår i grundpriset |
$0 |
|
Total legeringstillägg |
1 034 USD/ton |
Källa: Outokumpu 'Metodik för beräkning av legeringstillägg' (2024); Aperam 'Stainless Steel Price Composition' (2024). Obs: Värdena är illustrativa. Varje bruk använder olika baspriser, återhämtningsfaktorer och eftersläpningsperioder.
För en 304-kvalitet på 18 000 USD/ton nickel är legeringstillägget cirka 1 034 USD/ton. Om det totala fabrikspriset är 2 800 USD/ton, betyder det att 37 % av det totala är tilläggsavgiften. För 316L är tillägget ännu högre på grund av molybdenkomponenten. Köpare måste titta på alla tre råvarorna - Ni, Cr och Mo -, inte bara nickel.
Nickel är den dominerande föraren
Nickel står för 55–75 % av legeringstilläggets volatilitet. LME-nickelpriset påverkas av globalt utbud, efterfrågan från rostfria batterier och elbilar, geopolitiska faktorer och finansmarknadsspekulationer. 2026 presenterar en unik kombination av hausse och baisseartade faktorer.

Nyckelprisdrivrutiner för 2026
Tabell. Nickel Price Drivers - Hausse vs. Baisse faktorer för 2026
|
Faktor |
Riktning |
Inverkan på priset |
Tidsram |
Säkerhet |
|
Indonesisk nickel tackjärn (NPI) leverans |
Baisseartat - överskott |
−15 till −25 % |
Medellång-sikt (6–12 månader) |
Hög - Indonesien kontrollerar 50 %+ av det globala utbudet |
|
Filippinska gruvpolitiska restriktioner |
Hausseartad - utbudsbegränsning |
+5 till +10 % |
Kort-sikt (säsongsbetonad) |
Medel - våtsäsong minskar exporten av lateritmalm |
|
Efterfrågan på rostfritt stål ökade (global 2–3 %) |
Lätt hausseartad |
+3 till +5 % |
Lång-sikt (strukturell) |
Höga - WSSTA förutspår en tillväxt på 2,5 % för 2026 |
|
Tillväxt efterfrågan på elbilar (Ni-rika katoder) |
Hausse |
+5 till +15 % |
Lång-sikt (strukturell) |
Tillväxten av medelstora - EV kan avta 2026 |
|
LME lagernivåer |
Baisseartade - stigande aktier |
−5 till −10 % |
Medellång-sikt |
Högt - LME Ni-lager vid tre års toppar |
|
LME pristak/golvmekanismer |
Neutral |
Minimal förändring |
Kort-sikt |
Låg - efter 2022 års kris, LME har nya kontroller |
|
US dollar styrka / Fed räntepolitik |
Baisse för råvaror |
−5 till −15 % |
Medellång-sikt |
Medium - stark dollar=lägre råvarupriser |
|
Exporttullar / regeringspolitik (Indonesien) |
Lätt hausseartad |
+3 till +8 % |
Medellång-sikt |
Medium - potentiell NPI-exportskatt/kvotändringar |
Källa: LME Market Data (maj 2025); International Nickel Study Group (INSG) 'Nickel Market Outlook' (2025); World Stainless Steel Association (WSSTA) 'Stainless Steel Demand Forecast' (2025); S&P Global Commodity Insights 'Nickel Market Report' (2025); CRU Group 'Nickel Market Outlook Q2 2025'; Fastmarkets MB 'Nickel Price Forecasts' (2025).
LME nickelprisscenarier för 2026
Tabell. LME nickelprisprognosscenarier för 2026
|
Scenario |
Sannolikhet |
Genomsnittligt LME Ni-pris ($/t) |
Genomsnittlig legeringstillägg 304 ($/t) |
Genomsnittligt totalt brukspris 304 ($/t) |
Upphandlingsstrategi |
|
Bullish (försörjningsstörning) |
15% |
$22,000–$25,000 |
$1,200–$1,400 |
$2,800–$3,200 |
Lås in långa-kontrakt nu; säker fast tilläggsavgift |
|
Basfall (måttlig volatilitet) |
50% |
$17,000–$20,000 |
$900–$1,100 |
$2,400–$2,700 |
Standard kvartalskontrakt; köp på fall under $17 000 |
|
Baisse (överutbudet fortsätter) |
25% |
$14,000–$17,000 |
$700–$900 |
$2,100–$2,400 |
Kortsiktigt-spotköp föredras; förhandla ner baspriset |
|
Svansrisk (LME-krasch, < $12 000) |
10% |
< $12,000 |
< $600 |
< $1,900 |
Full spot köp; maximal flexibilitet; inga långa-kontrakt |
Källa: S&P Global Commodity Insights 'Base Case Nickel Price Forecast' (Q2 2025); CRU Group 'Nickel Outlook 2026' (maj 2025); Fastmarkets MB Consensus Forecast (Q1 2025); LME Nickel 3m terminskurva (från juni 2025); JN Alloys marknadsanalys.
Historisk nickelprisvolatilitet
Tabell. LME Nickel Price History and Key Events (2019–2025)
|
År |
Genomsnittlig LME Ni ($/t) |
Hög ($/t) |
Låg ($/t) |
Tilläggspåverkan på 304 ($/t förändring) |
Nyckelhändelse |
Volatilitetsindex |
|
2019 |
$15,000 |
$18,200 |
$11,800 |
Baslinje |
Stadigt år; Indonesiens gruvförbud tillkännagavs |
Måttlig |
|
2020 |
$13,500 |
$18,000 |
$10,900 |
−120 $ (ned) |
Efterfrågan på covid-19 kollapsar |
Måttlig |
|
2021 |
$18,500 |
$22,500 |
$15,600 |
+240 USD (upp) |
Efter-COVID-återställning; EV-batteribom startar |
Hög |
|
2022 |
$24,500 |
$48,000 |
$20,000 |
+320 USD (upp) |
LME-nickelkris (8 mars); sanktioner mot Ryssland |
Extrem |
|
2023 |
$23,000 |
$34,500 |
$18,000 |
−$80 (ned) |
Indonesien NPI översvämning kommer in på marknaden; priserna faller |
Hög |
|
2024 |
$16,800 |
$21,000 |
$14,500 |
−350 $ (ned) |
Globalt överutbud; LME-lagren stiger |
Måttlig |
|
2025 (YTD) |
$18,200 |
$20,000 |
$16,500 |
+$70 (måttlig) |
Marknaden stabiliseras; Efterfrågan på elbilar avtar |
Måttlig |
Källa: LME Nickel Historical Data (2019–2025); S&P Global Commodity Insights; CRU Group Nickel Market Reports; JN Alloys interna prisspårningsdatabas.
Basfallet för 2026 är LME-nickelhandel mellan $17 000 och $20 000/ton, med måttlig volatilitet. Den största riskfaktorn är den indonesiska försörjningspolitiken. Om Indonesien inför exportkvoter eller tullar på NPI kan priserna stiga över 22 000 USD. Om utbudet av NPI förblir obegränsat kan priserna sjunka under 16 000 $. Köpare bör förbereda sig för båda scenarierna.
2026 Prisprognos av rostfritt stål
Den totala prispåverkan av förändringar i nickel, krom och molybden varierar avsevärt beroende på kvalitet. Austenitiska kvaliteter (304, 316, 321) är -beroende av nickel. Ferritiska kvaliteter (430, 439) påverkas främst av krompriserna. Martensitiska kvaliteter (410, 420) har låg legeringshalt och är mindre flyktiga.

Prognostiserat totalpris efter betyg (basescenario)
Tabell. Prisprognos för rostfritt stål 2026 - Totalt brukspris efter klass ($/ton)
|
Kvalitet |
Form |
Q1 2026 |
Q2 2026 |
Q3 2026 |
Q4 2026 |
Årsgenomsnitt 2026 |
Årlig förändring jämfört med 2025 |
|
304 |
Varmvalsad-plåt 6 mm |
$2,400–2,600 |
$2,300–2,500 |
$2,500–2,700 |
$2,400–2,600 |
$2,450–2,600 |
± 3% |
|
304 |
Kall-valsad plåt 2 mm |
$2,800–3,000 |
$2,700–2,900 |
$2,900–3,100 |
$2,800–3,000 |
$2,800–2,950 |
± 3% |
|
316L |
Varmvalsad-plåt 6 mm |
$3,800–4,200 |
$3,600–4,000 |
$4,000–4,400 |
$3,800–4,200 |
$3,800–4,200 |
± 5 % (Mo volatilitet) |
|
316L |
Kall-valsad plåt 2 mm |
$4,200–4,600 |
$4,000–4,400 |
$4,400–4,800 |
$4,200–4,600 |
$4,200–4,600 |
± 5 % (Mo volatilitet) |
|
321 |
Varmvalsad-plåt 6 mm |
$3,000–3,300 |
$2,900–3,200 |
$3,100–3,400 |
$3,000–3,300 |
$3,000–3,250 |
± 3 % (Ti-tilläggsavgift) |
|
410 |
Varmvalsad-plåt 6 mm |
$1,800–2,000 |
$1,700–1,900 |
$1,800–2,000 |
$1,700–1,900 |
$1,750–1,950 |
± 2 % (endast Cr) |
|
430 |
Kall-valsad plåt 2 mm |
$1,600–1,800 |
$1,500–1,700 |
$1,600–1,800 |
$1,500–1,700 |
$1,550–1,750 |
± 2 % (endast Cr) |
Källa: MEPS International 'Stainless Steel Review' (Q2 2025); S&P Global Platts 'Asia Stainless Steel Assessment' (maj 2025); CRU Group 'Rostfritt stål kostnadsmodell' (2025); Outokumpu 'Prislista' (maj 2025); Acerinox 'Prismeddelande' (maj 2025). Priserna är ex-mill FOB (Asien) - lägg till 15–20 % för priser som levereras i USA/Europa.
Betygs-specifik prognos
Tabell. Betyg-specifika prisdrivrutiner för 2026
|
Kvalitet |
Primär förare |
Sekundär drivrutin |
2026 Prognosriktning |
Volatilitetsbetyg |
|
304/304L |
LME Nickelpris (8–10,5 % Ni) |
FeCr (ferrokrom) pris |
I sidled till något uppåt (basfall) |
Hög - Ni tung |
|
316/316L |
LME Nickelpris + 2–3 % mån |
Ferro-molybdenpris |
I sidled men med Mo-drivna spikar |
Mycket hög - Ni + Mo |
|
321 |
LME Nickelpris + Ti-tillägg |
Ferro-titanpris |
i sidled; Ti-tillsatsen är relativt stabil |
Hög - Ni driven |
|
410/420 |
FeCr (ferrokrom) pris - nej Ni, ingen Mo |
Energikostnader |
Stabil till något nedåt; överutbud |
Låg - endast Cr |
|
430 |
FeCr-pris - nej Ni, ingen Mo |
Energikostnader; platt produktefterfrågan |
Stabil; begränsad uppsida; ferritisk efterfrågetillväxt |
Låg - endast Cr |
Källa: MEPS International 'Stainless Steel Review' (Q2 2025); S&P Global; CRU Group 'Kostnadsmodelldata'; JN Alloys marknadsundersökning.
För 304 (den vanligast köpta kvaliteten), förvänta dig att priserna varierar mellan 2 400 USD och 2 700 USD/ton 2026 (FOB Asia, varmvalsad plåt). För 316L, lägg till molybdenpremien på $1 400–1 800 $/ton. För ferritiska kvaliteter som 410 och 430, förvänta dig stabilitet med priser på 1 500–2 000 USD/ton - mycket mindre flyktiga än austenitiska kvaliteter.
Molybdens effekt
Medan nickel får all uppmärksamhet, är molybden (Mo) den sovande faktorn för 316L prissättning. En 316L-kvalitet innehåller 2–3 % Mo, och molybdenpriserna är ännu mer volatila än nickel - som handlas i ett intervall på 25 000 – 65 000 $/ton under de senaste fem åren. Molybdenbidraget till 316L legeringstillägget kan variera med 200–400 USD/ton under ett enda kvartal.
Molybdenprisprognos 2026
Tabell. Ferro-molybden (FeMo) prisprognos och påverkan på 316L legeringstillägg
|
Scenario |
FeMo-pris ($/kg Mo) |
Månadsbidrag till 316L tilläggsavgift ($/t) |
Total 316L tilläggsavgift ($/t, vid $18k Ni) |
316L totalpris ($/t, varmvalsad-) |
|
Baisseartad (låg Mo) |
30 USD/kg |
$600–700 |
$1,700–1,900 |
$3,600–3,900 |
|
Basfall (nuvarande) |
40 USD/kg |
$800–900 |
$1,900–2,100 |
$3,800–4,200 |
|
Hausse (Mo-brist) |
55–65 USD/kg |
$1,100–1,400 |
$2,200–2,600 |
$4,200–4,600 |
Källa: CRU Group 'Molybdenum Market Outlook' (Q2 2025); Fastmarkets MB 'FeMo Price Assessment' (maj 2025); International Molybden Association (IMOA) "Market Data" (2025).
Om du köper 316L, titta på molybden lika nära som nickel. En svängning på 5–10 USD/kg i FeMo-priset kan ändra din 316L-kostnad med 150–300 USD/ton. För långa-kontrakt på 316L, överväg en molybden-säkringsstrategi eller förhandla fram ett separat Mo-tilläggstak.
Bästa upphandlingsstrategier för 2026
Rätt upphandlingsstrategi beror på din prisrisktolerans, volym, lagerkapacitet och kassaflöde. De vanligaste avtalstyperna skiljer sig markant i hur de hanterar legeringstillägget.

Jämförda kontraktstyper
Tabell. Kontraktstyper för upphandling av rostfritt stål - 2026 Strategijämförelse
|
Kontraktstyp |
Hur tilläggsavgift fungerar |
Prisstabilitet |
Bäst för 2026 |
Flexibilitet |
Risk för köparen |
Typisk volymrabatt |
|
Plats (en-gång) |
Månads-av-leveransavgift |
Låg |
Baisseartad marknad - köp på fall |
Maximal |
Full nickelprisrisk |
0% |
|
Kvartalsvis fast pris |
Fast påslag i 3 månader |
Hög |
Basfall - måttlig volatilitet |
Medium |
Låst pris kan vara över marknaden |
3–5% |
|
Årskontrakt med månadsavgift |
Månadstillägg, låst grundpris |
Medium |
Basfall - förutsägbar bas + flytande tillägg |
Medium |
Baspriset är låst men tillägget flyter |
5–8% |
|
Årskontrakt med fast påslag |
Fast totalpris i 12 månader |
Mycket hög |
Hausse - skydd mot stigande priser |
Låg (ingen fördel om priserna faller) |
Betala premie för borgen |
5–8 % + premie |
|
KPI/PPI-indexerat kontrakt |
Priset justeras med inflationsindex |
Medium |
Långsiktiga-strategiska partnerskap |
Låg |
Index kanske inte spårar nickel perfekt |
8–12% |
|
Precis-i-tid med tilläggstak |
Månadstillägg men begränsat till max |
Medium-hög |
Riskvilliga-köpare - skyddar mot toppar |
Medium |
Premium för lock; kanske inte drar nytta av dips |
3–5 % + takpremie |
Källa: JN Alloys inköpsrådgivning; S&P Global 'Supply Chain Contracts Handbook' (2024); CRU Group 'Distribution and Contracting för rostfritt stål' (2025).
Tajma dina inköp
Tabell. Köpsignaler - När ska du köpa rostfritt stål 2026
|
Marknadssignal |
Handling |
Logisk grund |
Risk för att vänta |
Typiska besparingar |
|
LME NI sjunker under $16 500/ton |
KÖP - bok 3–6 månaders volym |
Tilläggsavgiften kommer att falla med 2 månaders fördröjning; låsa in låga priser |
Ni kan återhämta sig snabbt |
8–12% |
|
LME NI stannar på $17 000–19 000 $ |
HOLD - kvartalskontrakt; köp spot on dips |
Basfall - ingen brådska; standardupphandling |
Missar kort-under 17 000 USD |
3–5% |
|
LME NI stiger över $21 000 |
KÖP - lås fast-priskontrakt ASAP |
Tilläggsavgiften kommer att stiga; fixa priset nu för att undvika högre kostnader |
Att vänta kan kosta 200–400 USD/ton per månad |
10–15 % jämfört med punkt vid topp |
|
FeMo-priset stiger > 50 USD/kg |
Byt några 316L-beställningar till 304L (om möjligt) |
Mo-tillägg lägger till $300–500/t till 316L; 304L kan räcka |
Avvägning mellan livslängd och prestanda |
500–800 USD/t strömbrytarbesparing |
|
Indonesiens policymeddelande |
KÖP OMEDELBART innan priserna justeras |
Alla meddelanden om produktionsnedskärningar kommer att öka Ni inom några timmar |
Marknaden justeras inom 24–48 timmar; fördröjning=missat tillfälle |
5–15% |
Källa: JN Alloys market intelligence; CRU Group 'Råvaruhandelssignaler' (2025); S&P Global Platts 'Nickel Pricing Advisory' (2025).
Praktiska rekommendationer för 2026
Förhandla fram ett lägre baspris (den fasta komponenten) - detta är den del du KAN förhandla. Bruk konkurrerar på grundpris.
Acceptera legeringstillägget (den variabla komponenten) - detta är marknads-drivet. Slösa inte kraft på att förhandla om det; hantera det istället genom timing.
Tänk på kvartalsvisa fasta-priskontrakt för basfallsscenariot - premien för fast pris är värd kostnadsstabiliteten.
Ställ in utlösarvarningar på LME Ni $16 500 och $21,000 - dessa är köp/säljsignalerna för extra volym.
För 316L-köpare, ställ in en separat Mo-varning - molybden kan spetsa oberoende av nickel.
Bygg strategiskt lager 2–4 månader över normal förbrukning - om du har lagringskapacitet är detta en av de bästa säkringarna.
Diversifiera leverantörsbasen - använd minst 2 fabriker och 1 importör/distributör per region för att förhandla fram bättre baspriser.
Överväg 304L-ersättning där det är möjligt - för applikationer som för närvarande använder 316L, utvärdera om 304L uppfyller korrosionskravet.
Den bästa upphandlingsstrategin för 2026 är en hybridmetod: ett kvartalsvis fast-priskontrakt för 60–70 % av volymen för att säkerställa kostnadsstabilitet, med de återstående 30–40 % köpta på spotmarknaden för att dra fördel av prisfall. Ställ in köpvarningar på Ni $16 500 och Mo $35/kg. Bygg upp lager under Q2 (traditionellt den lägsta efterfrågan) och dra ner det under Q3 och Q4.
Regionala prisskillnader - Kina, Europa, USA:s priser skiljer sig åt 2026
Priserna på rostfritt stål varierar kraftigt mellan olika regioner. År 2026 förväntas klyftan mellan asiatiska (lägsta), europeiska (mellan-) och amerikanska (högsta) priser att bestå, drivet av handelstullar, anti-dumpningstullar och regionala utbuds-efterfrågan.
Regional prisjämförelse (304 HR-skylt, FOB)
Tabell. Regional prisjämförelse för rostfritt stål - 304 HR-platta ($/ton, 2026 prognos)
|
Område |
Q1 2026 |
Q2 2026 |
Q3 2026 |
Q4 2026 |
Premium/rabatt kontra Asien |
Nyckelfaktor |
|
Kina (FOB Shanghai) |
$2,200–2,400 |
$2,100–2,300 |
$2,300–2,500 |
$2,200–2,400 |
Referens (lägst) |
Överkapacitet; NPI utbud fördel |
|
Asiatiska ex-Kina (S. Korea, Taiwan, Japan) |
$2,400–2,600 |
$2,300–2,500 |
$2,500–2,700 |
$2,400–2,600 |
+ $200/t |
Högre produktionskostnader; strategiskt utbud |
|
Europa (NWE fd-fabriker) |
$3,200–3,500 |
$3,000–3,300 |
$3,300–3,600 |
$3,200–3,500 |
+ $1,000/t |
Energikostnader + importtullar (25 % på Kina) |
|
USA (fd-millenvästern) |
$4,000–4,300 |
$3,800–4,100 |
$4,100–4,400 |
$4,000–4,300 |
+ $1,800/t |
232 § taxor (25 %); inhemska utbudsbegränsningar |
Källa: MEPS International 'Stainless Steel Review' (Q2 2025); S&P Global Platts Assessments (maj 2025); US DOC Section 232 Steel Tariff Status (2025); Europeiska kommissionens skyddsåtgärder för rostfritt stål (2025).
Att köpa från Kina ger det lägsta baspriset med 1 000–1 800 USD/ton jämfört med amerikanska och europeiska leverantörer. Köpare måste dock ta hänsyn till fraktkostnader (vanligtvis 100–300 USD/ton), tull-/DDP-överväganden, ledtider och kvalitetskonsekvens. För kostnadskänsliga-köpare är kinesiskt rostfritt stål fortfarande det mest konkurrenskraftiga alternativet globalt.
