Buttsvetskopplingar är fasade-ändbeslag svetsade kant-till-kant med röret, vilket skapar en permanent, jämn -flödesfog idealisk för system med högt-tryck och hög-temperatur (över klass 600, NPS 2+). Hylssvetskopplingar har en hylsa (urtagning) som accepterar röret, vilket kräver en kälsvets endast på utsidan, vilket gör dem snabbare att installera och idealiska för rörledningar med liten -diameter (NPS 2 och lägre) och måttligt-tryck. Valet beror på fem nyckelfaktorer: rörstorlek, tryckklass, vätskeservice, inspektionskrav och kostnad.

Rörkopplingar ansluter, omdirigerar eller tätar delar av rörledningar. Två av de vanligaste permanenta anslutningsmetoderna är stumsvets (BW) och socket weld (SW). Att välja fel passform kan leda till läckor, svetsfel, för tidig korrosion eller onödiga kostnader. Den här artikeln ger en omfattande, datadriven-jämförelse för att hjälpa ingenjörer, inköpsteam och projektledare att göra rätt val varje gång.
Vad är buttweld och socket weld fittings?
Buttweld Fittings (BW)
En stumsvetskoppling har fasade ändar som är i linje direkt med rörets fasade ändar. Röret och kopplingen svetsas samman kant-till-kant med hjälp av en hel-genomträngningssvets. Detta skapar en skarv där den inre diametern (ID) av röret och kopplingen är väsentligen densamma, vilket ger en jämn, oavbruten flödesbana.
Hur Buttweld fungerar:Rörfas + passfas=Spårsvets (full penetration). Svetsmetallen fyller V--spåret mellan de två fasade ytorna och skapar en fog som är lika stark som huvudröret. Den inre ytan är slät, utan sprickor, axlar eller mellanrum.
Vanliga typer av stumsvetskopplingar inkluderar:
- Armbågar: 45 grader och 90 grader (lång radie LR och kort radie SR)
- T-shirts: Raka t-shirts och reducerande t-shirts
- Reducerare: Koncentriska och excentriska
- Kåpor: Rörändförslutningar
- Tappändar: För flänssystem för överlapps-fogar
Sockelsvetskopplingar (SW)
En muffsvetskoppling har en försänkt muff (en krage) i vilken röret förs in. Röret ligger mot en skuldra inuti muffen och en kälsvets appliceras runt utsidan av muffens- rörkoppling. Till skillnad från stumsvets tränger inte svetsen genom rörväggen; det är en kälsvets på utsidan.
Hur Socket Weld fungerar:Rör förs in i hylsan (djup=rördiameter ca.) och sedan kälsvets på utsidan. Den inre axeln skapar ett litet gap (0,5-1,5 mm expansionsgap) som rymmer termisk expansion men kan fånga in vätskor.
Vanliga typer av sockelsvetsar inkluderar:
- Hylssvetsarbågar: 45 grader och 90 grader
- Hylssvets T-stycken: Raka och reducerande
- Hylssvetskopplingar: Hel- och halvkopplingar
- Hylssvetsar
- Hylssvetsning med kors och sidokopplingar (45 grader).
Butsvets=fasade ändar, hel-genomträngande spårsvets, jämnt inre flöde, lämplig för alla storlekar och högt tryck. Hylssvets=försänkt hylsa, endast extern kälsvets, invändig ansats och mellanrum, lämplig för små hål (NPS 2 och lägre) och måttligt tryck.
Buttweld vs Socket Weld: Omfattande jämförelse
|
Parameter |
Buttweld Fittings (BW) |
Sockelsvetskopplingar (SW) |
|
Svetstyp |
Hel-genomträngningssvets |
Extern kälsvets (enkel) |
|
Gemensam förberedelse |
Både rör och koppling är fasade (30-37,5 grader) |
Pipe square-cut; beslaget har för-formad sockel |
|
Svetsgenomträngning |
Full väggtjocklek (100 %) |
Delvis (kälsvetsdjup=1.0-1.5x rörvägg) |
|
Internt flöde |
Smidig, obehindrad ID |
Axel och 0,5-1,5 mm gap orsakar turbulens |
|
Tryckbetyg |
Full rörklassning (klass 150-2500) |
Klass 150-1500 (vanligtvis begränsad till klass 600 max för SW) |
|
Storleksintervall |
NPS 1/2 till NPS 48+ |
NPS 1/8 till NPS 4 (standard); NPS 2 och lägre (ASME B31.3 föredras) |
|
Korrosionsrisk vid fogen |
Minimal (smidig ID, ingen spricka) |
Måttlig (mellanrum fångar vätska, risk för spaltkorrosion) |
|
Röntgenundersökning |
Ja (full RT möjlig) |
Nej (kälsvets kan inte RT:as på ett tillförlitligt sätt) |
|
NDT-metod |
RT, UT, MT, PT alla tillämpliga |
Endast MT eller PT (ytmetoder); UT begränsat |
|
Svetsfärdighet krävs |
Hög (spårsvets, positionssvetsning) |
Måttlig (kälsvets, hylsuppriktning) |
|
Anpassa-tolerans |
Strikt (inriktning inom max 1,5 mm) |
Förlåtande (röret glider in i hylsan) |
|
Installationshastighet |
Långsammare (fasning, rotpassering, fyllning, lock) |
Snabbare (inför rör, enkel filépassage) |
|
Kostnad för montering |
Lägre per enhet (mindre bearbetning) |
Högre per enhet (sockelbearbetning) |
|
Kostnad för installation |
Högre (fler svetstimmar, NDU) |
Lägre (färre svetstimmar, enklare NDU) |
|
Termisk expansion |
Inget mellanrum (styv led) |
0,5-1,5 mm expansionsgap (absorberar termisk stress) |
|
Återvänd-tjänst |
Lämplig |
Undvik (gap fångar upp stillastående vätska) |
|
Vibrationstjänst |
Utmärkt (full-genomträngningsfog) |
Lämplig men inte att föredra för cykliska belastningar |
|
ASME B31.3 Preferens |
Alla storlekar, alla klasser |
NPS 2 och lägre, icke-svår cyklisk |
|
ASME B16.11 Täckning |
Ej täckt (se B16.9) |
Smidd hylsa svetsbeslag (B16.11) |
|
ASME B16.9 Täckning |
Buttweld beslag (B16.9) |
Ej täckt (se B16.11) |
Tabell 1: Omfattande jämförelse-vid-sida av stumsvets- och sockelsvetsbeslag. Källa: ASME B31.3-2022, ASME B16.9-2023, ASME B16.11-2022, ASME avsnitt IX.
Tryck- och temperaturklassificeringar

Jämförelse av tryckklass
Både stumsvets- och hylsvetsarmatur är klassade efter tryckklass (även kallad tryck-temperaturklass). Däremot skiljer sig deras tillämpliga intervall avsevärt. Buttweld-kopplingar ärver tryckklassificeringen för röret de ansluter till (eftersom skarven är lika stark som röret). Hylssvetsbeslag är klassade enligt ASME B16.11, som definierar tryckklasserna 2000, 3000 och 6000 för smidda beslag.
|
Tryckklass |
Buttweld Fitting Rating |
Sockets Weld Fitting Rating (ASME B16.11) |
Typisk tillämpning |
|
Klass 150 |
Tillgänglig |
Klass 2000 (motsvarande) |
Lågtryck-, vatten, luft |
|
Klass 300 |
Tillgänglig |
Klass 2000-3000 |
Medium-trycksprocess, ånga |
|
Klass 600 |
Tillgänglig |
Klass 3000 (standard) |
Raffinaderiprocess, kolväte |
|
Klass 900 |
Tillgänglig |
Klass 6000 (obligatoriskt) |
Hög-process, kraft |
|
Klass 1500 |
Tillgänglig |
Rekommenderas inte (använd BW) |
Kraftig service, högtrycksreaktor- |
|
Klass 2500 |
Tillgänglig |
Ej tillämpligt (använd BW) |
Ultra-högt tryck, vätgastjänst |
Tabell 2: Tillämplighet av tryckklass för buttweld vs socket weld fittings. Källa: ASME B16.9-2023, ASME B16.11-2022, ASME B31.3-2022 Tabell 326.1.
Tryck-Temperaturklassificeringar efter legering
Följande tabell visar det maximalt tillåtna arbetstrycket (MAWP) vid 200 grader C (392 grader F) för vanliga rörkvaliteter av rostfritt stål och nickellegeringar, med jämförelse av stumsvets- och muffsvetsförband:
|
Legeringskvalitet |
UNS |
Rör Spec |
BW MAWP vid 200C (klass 300, NPS 2) |
SW MAWP vid 200C (klass 3000, NPS 2) |
BW Advantage |
|
304/304L |
S30403 |
A312 TP304L |
14,3 bar (207 psi) |
13,8 bar (200 psi) |
Jämförbar |
|
316/316L |
S31603 |
A312 TP316L |
14,3 bar (207 psi) |
13,8 bar (200 psi) |
Jämförbar |
|
316H |
S31609 |
A312 TP316H |
14,8 bar (215 psi) |
13,8 bar (200 psi) |
BW +4% |
|
310S |
S31008 |
A312 TP310S |
14,3 bar (207 psi) |
13,8 bar (200 psi) |
Jämförbar |
|
2205 (duplex) |
S31803 |
A789 S31803 |
20,7 bar (300 psi) |
18,6 bar (270 psi) |
BW +11% |
|
2507 (Super Duplex) |
S32750 |
A789 S32750 |
27,6 bar (400 psi) |
22,1 bar (320 psi) |
BW +25% |
|
C-276 (Hastelloy) |
N10276 |
B622 N10276 |
22,1 bar (320 psi) |
18,6 bar (270 psi) |
BW +19% |
|
Inconel 625 |
N06625 |
B444 N06625 |
22,1 bar (320 psi) |
18,6 bar (270 psi) |
BW +19% |
|
Titan Gr.2 |
R50400 |
B861 R50400 |
13,8 bar (200 psi) |
11,7 bar (170 psi) |
BW +18% |
Tabell 3: MAWP-jämförelse vid 200C, Klass 300 (BW) vs Class 3000 (SW), NPS 2. Källa: ASME B31.3-2022 Appendix A, ASME B16.11-2022 Tabell 2, ASTM A312/A7289 specifikationer Obs: Värdena är ungefärliga; faktiska betyg beror på schemat för väggtjocklek. BW-fördelen ökar med högre hållfasta legeringar (duplex, nickel, titan).
Viktig observation: Svetsfogar bevarar den fulla hållfastheten hos högpresterande legeringar (duplex, nickel, titan) bättre än hylsvetsfogar. Styrkefördelen med BW jämfört med SW växer när legeringshållfastheten ökar.
Storleksöverväganden: När avgör storleken valet?
ASME B31.3 Vägledning
ASME B31.3 (Process Piping) ger tydlig vägledning om val av passning efter rörstorlek:
|
Rörstorlek (NPS) |
Rekommenderad monteringstyp |
ASME B31.3 Motivering |
Undantag/Åsidosätt |
|
NPS 1/8 till NPS 2 |
Sockelsvets (föredraget) |
Enklare montering-, snabbare installation, ekonomiskt |
Använd BW om svår cyklisk, RT krävs eller återvänds{0}}tjänst |
|
NPS 2-1/2 till NPS 4 |
Buttweld (föredraget) eller SW |
BW blir mer ekonomiskt vid större storlekar |
SW acceptabel för klass 3000 icke-kritisk tjänst |
|
NPS 5 till NPS 48+ |
Endast buttweld |
SW inte tillgänglig eller praktisk över NPS 4 |
Inget undantag; BW obligatoriskt |
Tabell 4: Val av rörstorlek kontra passningstyp enligt ASME B31.3-2022. Källa: ASME B31.3-2022, para. 305.1 och 308.1; ASME B16.11-2022 omfattning.
Varför sockelsvets är att föredra för liten borrning
För rör med liten-diameter (NPS 2 och lägre) är hylsor i allmänhet att föredra av dessa praktiska skäl:
Ingen fasning krävs: Röret är helt enkelt fyrkantigt-skuret och sätts in i hylsan, vilket eliminerar det avfasningssteg som krävs för stumsvetsning.
Själv-inställning: Sockeln håller röret på plats under svetsning, vilket eliminerar behovet av exakt inriktning (passning-).
Snabbare svetsning: En enda kälsvetspassage ersätter flera spårsvetspassager (rot, varm, fyllning, lock).
Lägre kompetenskrav: Kälsvetsar är lättare för svetsare att utföra korrekt, särskilt i trånga utrymmen.
Ekonomisk: Den totala installationskostnaden (montering + svetsarbete + NDU) är ofta lägre för svets med små-hål.
Muffsvetskopplingar skapar ett 0,5-1,5 mm inre gap mellan röränden och muffansatsen. Detta gap kan fånga in stillastående vätska, vilket leder till spaltkorrosion, mikrobiologiskt påverkad korrosion (MIC) eller spänningskorrosionssprickor (SCC) i korrosiva tjänster. Hylssvetsbeslag bör INTE användas i återvändsgränd eller tjänster med stillastående förhållanden.
Korrosion och vätskeservice

Spaltkorrosion vid sockelsvetsgapet
Det inre gapet i sockelsvetsfogar är den enskilt viktigaste korrosionsrelaterade-begränsningen. Gapet skapar en springa där frätande vätska kan fångas och koncentreras, vilket leder till accelererad lokal korrosion.
|
Servicevillkor |
Risk för spaltkorrosion |
Monteringsrekommendation |
|
Rena, icke-frätande vätskor (vatten, luft, kväve) |
Låg |
SW acceptabelt; BW passar också |
|
Lätt frätande (låg-Cl vatten, utspädda syror) |
Måttlig |
SW acceptabel med korrekt gapkontroll (max 1,5 mm) |
|
Måttligt frätande (sjövattenkylning, H2S-service) |
Måttlig-Hög |
BW föredras; SW endast om NPS<= 2 and gap controlled |
|
Mycket frätande (HCl, H2SO4, HF, våt Cl2) |
Hög |
BW obligatorisk; undvika SW |
|
Återvänd- eller stillastående tjänst (vilken vätska som helst) |
Mycket hög |
BW obligatorisk; SW förbjudet |
|
Cyklisk temperatur (risk för termisk utmattning) |
Måttlig |
BW föredras; SW-gap hjälper termisk stress men skapar korrosionsrisk |
|
Frätande service (NaOH, KOH vid förhöjd temperatur) |
Hög (frätande SCC i gap) |
BW obligatoriskt |
|
Risk för kloridspänningskorrosion (Cl-SCC). |
Hög (gap koncentrerar Cl-) |
BW obligatoriskt för austenitiskt rostfritt |
Tabell 5: Riskbedömning av spaltkorrosion för sockelsvetsgap efter servicetillstånd. Källa: NACE SP0472-2023, API RP 571-2020, ASME B31.3-2022 para. 323.2.
Inverkan på högpresterande legeringar
För nickellegeringar och duplexa rostfria stål är det invändiga gapet i sockelsvetsbeslag särskilt problematiskt eftersom dessa material ofta väljs för just de korrosiva miljöer där sprickor är mest skadliga:
|
Legering |
Primär korrosionsbeständighet |
Gap risk |
Monteringsrekommendation |
|
304/316L |
Allmän korrosion, mild Cl--miljö |
Måttlig (gropar i gap) |
SW OK för nytta; BW för process |
|
2205 Duplex |
Kloridgropar, H2S |
Hög (Cl- koncentrerar sig i gap) |
BW föredras; SW endast NPS<= 2 |
|
2507 Super Duplex |
Svår klorid, havsvatten |
Mycket hög (spaltkorrosion) |
BW obligatoriskt |
|
Hastelloy C-276/C-22 |
HCl, H2SO4, Cl2, blandade syror |
Mycket hög (syrakoncentrat i gap) |
BW obligatoriskt |
|
Inconel 625 |
Havsvatten, H2S, syra |
Mycket hög (spaltkorrosion) |
BW obligatoriskt |
|
Titan Gr.2/Gr.7 |
Havsvatten, HCl, oxiderande syror |
Mycket hög (Ti-spaltkorrosion) |
BW obligatoriskt |
Tabell 6: Inverkan av sockelsvetsgap på högpresterande legeringar. Källa: Haynes International Corrosion Data, NACE MR0175/ISO 15156, API RP 571-2020.
Svar:För nickellegeringar (Hastelloy, Inconel), superduplex och titan: använd alltid stumsvetskopplingar. Det inre gapet i hylsvetskopplingar skapar en spalt som koncentrerar korrosiva vätskor, vilket förnekar själva korrosionsbeständigheten som dessa premiumlegeringar är valda för.
Tillämpliga standarder och specifikationer
Passande dimensionsstandarder
|
Standard |
Titel |
Omfattning |
Monteringstyp |
|
ASME B16.9-2023 |
Fabrikstillverkade-buttweld beslag |
Mått, toleranser och klassificeringar för BW-kopplingar |
Buttweld |
|
ASME B16.11-2022 |
Smidda beslag, sockel-svetsning och gängad |
Mått, märkningar för smidda SW och gängade beslag |
Hylssvets / gängad |
|
ASME B16.28-2023 |
Smidesstål Buttweld Kort radie Armbågar och returer |
Armbågar med kort radie (endast BW) |
Buttweld |
|
MSS SP-43-2022 |
Scheman 5S och 10S Smidesbeslag i rostfritt stål |
Lightwall rostfria BW-beslag |
Buttweld (tunn vägg) |
|
MSS SP-75-2022 |
Högtestsmidda buttweld beslag |
BW-beslag med högre-hållfasthet |
Buttweld (högt utbyte) |
|
MSS SP-83-2022 |
Klass 3000 stålhylssvetskopplingar |
Smidda SW-beslag, klass 3000 |
Sockelsvets |
|
MSS SP-79-2022 |
Smidessvetsar och stumsvetsreducerare i rostfritt stål |
SW och BW reducerare |
Både |
Tabell 7: Dimensionsstandarder för stumsvets- och sockelsvetsbeslag. Källa: ASME Standards, Manufacturers Standardization Society (MSS).
Rörkonstruktionskoder
|
Koda |
Titel |
Viktiga bestämmelser för passningsval |
|
ASME B31.3-2022 |
Processrörledning |
Para. 305 (beslag), 308 (tillverkning), 323 (material), 341 (undersökning) |
|
ASME B31.1-2022 |
Power Piping |
Liknar B31.3; BW föredras för NPS > 2 |
|
ASME B31.4-2022 |
Rörledning för flytande kolväten |
BW krävs för NPS > 2; SW begränsad till extra |
|
ASME B31.8-2022 |
Gasöverföring och distribution |
BW krävs; SW är vanligtvis inte tillåtet för gasöverföring |
|
API 5L-2024 |
Linjerör |
Specificerar rör; beslag per B16.9/B16.11 |
|
NACE MR0175/ISO 15156 |
H2S Servicematerial |
Både BW och SW accepteras om materialet är certifierat |
|
ASME BPVC avsnitt IX |
Svets- och lödningskvalifikationer |
WPS/PQR-krav för både BW-spår och SW kälsvetsar |
Tabell 8: Rörkonstruktionskoder och deras bestämmelser för passningsval. Källa: ASME B31 Series (2022 Editions), API 5L-2024, NACE MR0175/ISO 15156.
Svets- och undersökningsstandarder
|
Standard |
Titel |
Gäller BW |
Gäller SW |
|
ASME avsnitt IX-2023 |
Kvalifikationer för svetsning, lödning och smältning |
Spårsvets WPS/PQR krävs |
Kälsvets WPS/PQR krävs |
|
ASME B31.3-2022, Tabell 341.3.2 |
Acceptanskriterier för svetsar |
Fullständiga RT/UT-kriterier |
Endast MT/PT ytkriterier |
|
ASME Avsnitt V Artikel 2 |
Röntgenundersökning |
Krävs för klass 1 leder |
Ej tillämpligt (kälsvets) |
|
ASME Avsnitt V Artikel 5 |
Ultraljudsundersökning |
Krävs för tjock-vägg BW |
Begränsad applikation för SW |
|
ASME Avsnitt V Artikel 6 |
Vätskepenetrantundersökning |
Kompletterande |
Primär NDU-metod för SW |
|
ASME Avsnitt V Artikel 7 |
Magnetisk partikelundersökning |
Kompletterande (ferromagnetisk) |
Primär NDU-metod för SW (ferro) |
|
ASTM A370-23 |
Mekanisk provning av stålprodukter |
Drag-/böjtestkuponger |
Drag-/böjtestkuponger |
Tabell 9: Svets- och undersökningsstandarder. Källa: ASME BPVC (2023 Edition), ASME B31.3-2022.
Installation och kostnadsjämförelse

Jämförelse av svetsprocess
|
Svetsparameter |
Buttweld (Groove Weld) |
Sockelsvets (filetsvets) |
|
Gemensam förberedelse |
Fasade rörändar (30-37,5 grader, 1,5 mm rotyta) |
Fyrkantig-rörände; ingen fas behövs |
|
Anpassa-upp |
Kritisk (inriktning inom 1,5 mm; intern missanpassning < 1,5 mm) |
Själv-justerande (röret glider in i hylsan) |
|
Svetsprocess |
GTAW rot + SMAW/GTAW fyllning + lock (vanligtvis 3-5 pass) |
GTAW eller SMAW kälsvets (1-2 pass) |
|
Root Pass |
Kritisk (penetration, konkavitet, oxidationskontroll) |
Ej tillämpligt (inget root-pass) |
|
Rensning |
Krävs (GTAW-rot på SS/nickel/titan) |
Krävs inte (endast utvändig svetsning) |
|
Typisk svetstid (NPS 2, Sch 40) |
45-60 min per led |
15-25 min per led |
|
Typisk svetstid (NPS 6, Sch 40) |
90-120 min per led |
N/A (SW används ej) |
|
Svetsare Kvalifikation |
Spårsvetskvalifikation (ASME IX) |
Kälsvetskvalifikation (ASME IX) |
|
Interpass temperatur |
Kontrollerad (särskilt SS/nickel) |
Mindre kritisk (kälsvets) |
|
Efter-svetsvärmebehandling |
Om så krävs av kod/material |
Krävs sällan (tunn sektion) |
Tabell 10: Jämförelse av svetsprocess för stumsvets- och sockelsvetsfogar. Källa: ASME Section IX-2023, AWS D18.1-2020, branschpraxisdata.
Jämförelse av totala installerade kostnader
Den totala kostnaden för en monteringsinstallation inkluderar själva monteringen, svetsarbete, förbrukningsvaror, icke-förstörande undersökning (NDE) och eventuell värmebehandling. Följande tabell ger en representativ kostnadsjämförelse för beslag av rostfritt stål (316L):
|
Kostnadskomponent |
Buttweld (NPS 2, Sch 40, 316L) |
Sockelsvets (NPS 2, klass 3000, 316L) |
Kostnadsskillnad |
|
Monteringskostnad (90 graders armbåge) |
$8-12 |
$15-25 |
SW +50-100% (smidd) |
|
Förberedelse av röränden |
$5-8 (fasad) |
$1-2 (fyrkantig skärning) |
BW +300-400% |
|
Svetsarbete |
25–40 USD (45–60 min vid 40–65 USD/timme) |
10–17 USD (15–25 min vid 40–65 USD/timme) |
BW +150-200% |
|
Svetstillsatser |
$3-5 |
$1-2 |
BW +150-200% |
|
Reningsgas (Ar) |
$2-4 (GTAW-rot) |
$0 |
Endast BW |
|
NDU (RT eller MT/PT) |
15–25 USD (RT) |
5–8 USD (MT/PT) |
BW +200-300% |
|
Total installationskostnad |
$58-94 per joint |
$32-54 per joint |
BW +80-100 % totalt |
Tabell 11: Jämförelse av total installerad kostnad för 316L rostfritt stål, NPS 2, 90 graders armbåge (2025-2026 US Gulf Coast-prissättning). Källa: RS Means 2025, industriupphandlingsdata, entreprenörsuppskattningar. Obs: Kostnaderna är ungefärliga och varierar beroende på region, projektskala och entreprenör.
Viktig kostnadsinsikt: Sockelsvetsbeslag kostar mer per enhet (smidda kontra smidd), men den totala installationskostnaden är 30-50 % lägre för NPS 2 och lägre på grund av dramatiskt minskade svets- och NDU-kostnader. För NPS 3 och uppåt blir dock stumsvetsning mer ekonomisk eftersom hylsvetskopplingar inte är standard över NPS 4.
Svar:För NPS 2 och lägre: den totala installationskostnaden för muffsvets är 30-50 % lägre än stumsvets. För NPS 3 och uppåt: buttweld är det enda praktiska och ekonomiska alternativet. Övergångspunkten är ungefär NPS 2-1/2 till NPS 3.
Inspektion och icke-förstörande undersökning (NDE)
Typen av svets dikterar de tillgängliga inspektionsmetoderna, vilket är en kritisk urvalsfaktor för hög-integritetsrörsystem.
|
NDE-metod |
Buttweld (Groove Weld) |
Sockelsvets (filetsvets) |
Detektionsförmåga |
|
Röntgenundersökning (RT) |
Primär metod; fullständig volymetrisk undersökning |
Ej tillämpligt (filégeometri) |
Inre defekter: porositet, slagg, ofullständig penetrering, brist på sammansmältning |
|
Ultraljudstestning (UT) |
Full volymetrisk; skjuvvåg + TOFD/PAUT |
Begränsad; kälsvetsgeometri ogynnsam |
Inre defekter som liknar RT; bättre för tjocka väggar |
|
Magnetisk partikeltestning (MT) |
Yta och nära-yta (endast ferromagnetisk) |
Primär metod för ferromagnetisk SW |
Yt- och nära-ytsprickor |
|
Flytande penetranttestning (PT) |
Endast yta (valfritt material) |
Primär metod för icke-ferromagnetisk SW |
Ytsprickor, porositet, ofullständig sammansmältning |
|
Visuell testning (VT) |
Krävs före och efter svetsning |
Krävs före och efter svetsning |
Ytdefekter, svetsprofil, underskärning |
|
Hårdhetstestning |
Krav per kod (PWHT-verifiering) |
Krävs sällan |
Värmepåverkad zonhårdhetsverifiering |
Tabell 12: NDU-metoder och deras tillämplighet på stumsvets- vs sockelsvetsfogar. Källa: ASME B31.3-2022 Tabell 341.3.2, ASME Section V-2023, API 570-2023.
Kritisk skillnad:Buttsvetsfogar kan undersökas fullständigt med volymetrisk NDU (RT eller UT), vilket ger förtroende för ledens integritet. Hylssvetsfogar kan endast undersökas av yt-NDE (MT eller PT), som inte kan upptäcka inre defekter såsom ofullständig sammansmältning vid muffroten eller porositet i kälsvetsen. Detta är anledningen till att stumsvets är obligatoriskt för svår cyklisk service och hög-kritisk rörledning.
Fallstudier av branschval

Fallstudie 1: Petrokemisk anläggning - Etenenhet
Projekt: Etylencracking Unit, Mellanöstern, 2024Omfattning: 12 000 rörspolar, 316L och 304H rostfritt stål, Klass 300-600, NPS 1/2 till NPS 24. Beslut: Buttsvets för NPS 3 och högre; hylssvets för NPS 2 och lägre (instrumentanslutningar, avlopp, ventiler). Resultat: 78% av lederna stumsvetsar, 22% hylsvetsar. Noll läckor vid start. Sockelsvets sparade 180 000 USD i installationskostnad för små-borrningar. En SW avloppsarmatur läckte efter 8 månader på grund av sprickkorrosion vid stillastående drift - ersatt med BW.
Fallstudie 2: Offshoreplattform - sjövatteninjektion
Projekt: Offshore Seawater Injection, Sydostasien, 2023Omfattning: Super Duplex 2507-rör, klass 600, NPS 2 till NPS 16, havsvatten vid 25C. Beslut: 100% butsvets för alla storlekar. Hylssvetsning förbjuden på grund av spaltkorrosionsrisk i klorerat havsvatten. Resultat: Alla NPS 2 små{10}}anslutningar med små hål måste svetsas med manuell GTAW. Installationskostnad 35 % högre än SW-alternativ, men noll korrosionsfel i 18 månaders inspektionsfönster. SW skulle sannolikt ha misslyckats vid springan inom 6-12 månader.
Fallstudie 3: Läkemedelsanläggning - Vatten med hög-renhet
Projekt: Pharmaceutical WFI (Water for Injection) System, Europa, 2025Omfattning: 316L rostfritt stål, sanitets-kvalitet, NPS 1/2 till NPS 3, klass 150, ASME BPE-överensstämmelse. Beslut: 100 % stumsvets med orbital GTAW. Hylssvets förbjuden enligt BPE-standard (gap skapar föroreningsrisk). Resultat: Alla fogar orbital{10}}svetsade med 100 % ID-boreskopinspektion. Noll föroreningsincidenter. Orbital BW installationstid minskat med 40 % jämfört med manuell BW. Kostnadspremie motiverad av regelefterlevnad.
Fallstudie 4: Raffinaderi - Sour Gas Service
Projekt: Refinery Sour Gas Processing, Nordamerika, 2024Omfattning: Inconel 625 och C-276 beklädd rörledning, klass 600-900, NPS 2 till NPS 20, H2S 8 % mol. Beslut: 100% buttweld. Hylssvets inte tillåten för NACE MR0175/ISO 15156 kritisk tjänst över klass 300. Resultat: Alla fogar 100 % RT undersökta. Två svetsreparationer krävs (brist på smältning upptäckt av RT). Total installationskostnad 60 % högre än motsvarande kolstål, men överensstämmer med NACE och noll H2S-läckor.
Definitiva urvalskriterier: När ska man använda vilken
|
Urvalsfaktor |
Välj Buttweld när... |
Välj Sockelsvets när... |
|
Rörstorlek |
NPS 3 och högre (obligatorisk) |
NPS 2 och lägre (föredraget) |
|
Tryckklass |
Klass 600 och uppåt |
Klass 150-600 (icke-svår service) |
|
Vätskekorrosivitet |
Frätande service (syror, klorider, H2S) |
Icke-frätande eller lätt frätande (vatten, luft, N2) |
|
Återvänds-stagnerad |
Återvänds-tjänst (obligatorisk) |
Använd aldrig SW för återvändsgränd- |
|
Cyklisk tjänst |
Svår cyklisk belastning |
Icke-cykliska eller måttliga termiska cykler |
|
NDU-krav |
Full volymetrisk NDU (RT/UT) krävs |
Yta NDU (MT/PT) tillräcklig |
|
Legeringstyp |
Nickel, superduplex, titan, 6Mo |
Kolstål, 304/316 (nyttotjänst) |
|
Flödeskritik |
Jämnt flöde krävs (ingen turbulens) |
Flödesturbulens acceptabel (dränering, ventilering) |
|
Regelefterlevnad |
ASME BPE, API 570, NACE kritisk |
Icke-reglerad rörledning |
|
Budget (liten borrning) |
Högre budget tillgänglig |
Prioritet för kostnadsoptimering |
|
Svetsare skicklighet |
Kvalificerade spårsvetsare finns |
Endast käl-kvalificerade svetsare tillgängliga |
|
Installationshastighet |
Schema tillåter fullständig BW-procedur |
Snabbt-spårschema för liten borrning |
|
Framtida besiktning |
Full RT/UT-åtkomst krävs |
Ytinspektion godtagbar |
Tabell 13: Stoppsvets vs Socket Weld Decision Matrix.
Vanliga frågor
F1: Kan hylssvetskopplingar användas för högtrycksapplikationer?
Nej. Sockelsvetsbeslag är begränsade till klass 600 och lägre enligt ASME B31.3 praxis. För klass 900 och uppåt är butsvetsbeslag obligatoriska. Kälsvetsen i hylsfogarna ger inte tillräcklig strukturell integritet för hög-service.
F2: Varför finns det ett mellanrum i sockelsvetsbeslag?
0,5-1,5 mm mellanrum mellan röränden och ansatsens ansats rymmer termisk expansion. Utan detta mellanrum kan röret bottna hårt mot ansatsen under uppvärmning, vilket inducerar överdriven tryckspänning. Men spalten fångar också upp vätska och främjar spaltkorrosion, vilket är anledningen till att SW undviks vid frätande och återvändsgränder.
F3: Kan man röntga socketsvetsbeslag (RT)?
Nej. Kälsvetsgeometrin i hylsvetsfogar tillåter inte meningsfull röntgenundersökning. RT är designad för hel-genomträngningsspårssvets (stumsvets). Hylssvetsfogar kan endast undersökas med yt-NDE-metoder (MT för ferromagnetisk, PT för alla material).
F4: Vilken är den maximala rörstorleken för socketsvetskopplingar?
Enligt ASME B16.11 tillverkas hylssvetsbeslag upp till NPS 4. Enligt ASME B31.3 föredras dock hylssvets endast för NPS 2 och lägre. För NPS 3 och högre är buttweld standardpraxis.
F5: Är hylssvetsbeslag acceptabla för surgas (H2S) service?
Hylssvetsbeslag kan användas i H2S-service om materialet är certifierat enligt NACE MR0175/ISO 15156. För kritiska surgasrörledningar (klass 600 och högre) föredras dock stumsvets eftersom det tillåter full volymetrisk NDE och eliminerar risken för spaltkorrosion vid spalten.
F6: Vilken är starkare - stumsvets eller hylsvets?
Svetsfogar är lika starka som huvudröret (hel-penetrationssvets). Muffsvetsfogar begränsas av kälsvetsens halstjocklek, som vanligtvis är 1,0-1,5x rörväggen. För höghållfasta legeringar (duplex, nickel) bevarar stumsvets 100 % av rörets tryckkapacitet; hylssvets kan endast behålla 80-90%.
F7: Kan jag blanda stumsvets- och hylsvetskopplingar på samma linje?
Ja. Det är vanligt att använda stumsvets för huvudprocesslinjer (NPS 3+) och hylsvets för små-förgreningsanslutningar, avlopp, ventiler och instrumentanslutningar (NPS 2 och nedan). ASME B31.3 tillåter detta, förutsatt att varje skarvtyp uppfyller tillämpliga konstruktions- och undersökningskrav.
F8: Vad är kostnadsskillnaden mellan stumsvets och socket svets?
För NPS 2 och lägre: den totala installationskostnaden för hylssvets är cirka 30-50 % lägre än stumsvets (snabbare svetsning, enklare NDU). För NPS 3 och uppåt: stumsvets är det enda praktiska alternativet, och hylssvetsbeslag är inte tillgängliga eller ekonomiska.
För support för monteringsval och produktförfrågningar:Market@jnalloy.com | +86 1933 990 0211| www.jnalloys.com
