När svavelsyra kommer in i ekvationen är valet av rostfritt stål inte bara en fråga om preferens - det kan avgöra om en anläggning fungerar tillförlitligt i tjugo år eller drabbas av ett korrosionsfel inom tjugo månader. Den här artikeln ger en noggrann,-datadriven jämförelse av904L (UNS N08904 / EN 1.4539)och316L (UNS S31603 / EN 1.4404), de två vanligast utvärderade betygen när ingenjörer möter sura-processmiljöer
.
Nedersta-raden Resultat:
904L är bevisligen överlägsen 316L i svavelsyratjänst över nästan alla koncentrationer och temperaturintervall där 316L är till och med marginellt lönsamt.
316L är den kostnadseffektiva-standardkvaliteten för allmänna-applikationer där svavelsyra saknas eller endast finns i spårmängder vid rumstemperatur.
För måttlig-till-svår syrabelastning motiveras den högre initiala kostnaden för 904L genomgående av dramatiskt lägre korrosionshastigheter, förlängd utrustningslivslängd och minskad oplanerad stilleståndstid.
Förstå svavelsyrakorrosion av rostfritt stål
Svavelsyra (H₂SO₄) är världens mest producerade industrikemikalie, som används vid tillverkning av gödningsmedel, metallbetning, petroleumraffinering, batteriproduktion och dussintals andra processer. Att förstå varför det är så frätande för metaller - och varför valet av legeringar är så viktigt - är ett viktigt sammanhang för alla ingenjörer som arbetar i dessa industrier.
Varför H₂SO₄ är särskilt frätande
Svavelsyra angriper metaller genom två primära mekanismer: direkt syraangrepp (väteutveckling), som dominerar vid koncentrationer under cirka 40 %, och en passiv-film-upplösningsmekanism vid mellanliggande koncentrationer. Vid mycket höga koncentrationer (över 93%) blir syran uttorkande och bildar faktiskt ett skyddande lager på vissa legeringar - men detta är ett smalt och mycket temperaturkänsligt-fönster.
För praktiska tekniska ändamål är den farligaste zonen för rostfria stål koncentrationsintervallet 5–70 % vid temperaturer över 40 grader. I detta sortiment upplever alla austenitiska standardkvaliteter, inklusive 316L, snabb passiv filmnedbrytning, vilket leder till accelererad allmän korrosion.
Legeringselementens roll
Tre legeringselement är kritiska för H₂SO4-beständighet i austenitiska rostfria stål: molybden (Mo), nickel (Ni) och koppar (Cu). Att förstå deras roller gör prestandagapet mellan 904L och 316L omedelbart logiskt.
Molybden (Mo): Mo stabiliserar den passiva filmen i reducerande sura miljöer. 904L innehåller 4–5 % Mo mot endast 2–3 % i 316L. Denna skillnad fördubblar grovt sett den passiva filmens stabilitet i svavelsyra.
Nickel (Ni): Ni minskar hastigheten för aktiv upplösning och flyttar legeringen mot passivitet för att reducera media. 904L:s 23–28 % Ni-innehåll (mot 10–14 % i 316L) är kanske den enskilt största drivkraften för dess fördelar med syraprestanda.
Koppar (Cu): Den avsiktliga tillsatsen av 1–2 % Cu i 904L är speciellt framtagen för att minska korrosionshastigheten i utspädd-till-måttlig H₂SO₄. 316L innehåller ingen koppar. Detta är en av de mest avgörande sammansättningsskillnaderna mellan de två betygen.
Jämförelse av kemisk sammansättning
Sammansättningstabellen nedan är utgångspunkten för att förstå varje prestationsskillnad mellan dessa två betyg. Alla värden är enligt officiella materialspecifikationer.
Tabell 1: Kemisk sammansättning - 316L vs 904L (alla värden i vikt %)
|
Element |
316L Min |
316L Max |
904L Min |
904L Max |
Enhet |
|
Krom (Cr) |
16.0 |
18.0 |
19.0 |
23.0 |
% |
|
Nickel (Ni) |
10.0 |
14.0 |
23.0 |
28.0 |
% |
|
Molybden (Mo) |
2.0 |
3.0 |
4.0 |
5.0 |
% |
|
Koppar (Cu) |
- |
- |
1.0 |
2.0 |
% |
|
Mangan (Mn) |
- |
2.00 |
- |
2.00 |
% |
|
Kisel (Si) |
- |
0.75 |
- |
1.00 |
% |
|
Kol (C) |
- |
0.030 |
- |
0.020 |
% |
|
Kväve (N) |
- |
0.10 |
- |
0.10 |
% |
|
Svavel (S) |
- |
0.030 |
- |
0.035 |
% |
|
Fosfor (P) |
- |
0.045 |
- |
0.045 |
% |
|
Järn (Fe) |
Balans |
Balans |
Balans |
Balans |
- |
De tre kritiska kompositionsskillnaderna
Nickeldifferential (+13–14 % mer i 904L): Nickel är det enskilt viktigaste elementet för att minska aktiv upplösning i reducerande syror. 13–14 procentenheters gap i nickelhalt mellan 904L och 316L är ansvarig för en stor del av 904L:s överlägsna korrosionsprestanda.
Molybdendifferential (+2 % mer i 904L): Ytterligare 2 % molybden i 904L stabiliserar den passiva filmen under sura förhållanden. Även om detta kan verka blygsamt, är Mo:s effekt på passiv filmstabilitet icke-linjär och ger oproportionerlig nytta i koncentrerade sura miljöer.
Koppartillsats (1–2 % i 904L, saknas i 316L): Detta är den mest underskattade skillnaden. Koppar minskar direkt korrosionshastigheten för väteutveckling i svavelsyra genom att fungera som en katodisk inhibitor. 316L har ingen koppar alls, och ingen mängd annan legering kan kompensera för dess frånvaro i svavelsyratjänst.
Jämförelse av mekaniska egenskaper
Tabell 2: Mekaniska egenskaper - 316L mot 904L
|
Egendom |
316L Rekv. |
316L Typiskt |
904L Rekv. |
904L Typisk |
|
Draghållfasthet (MPa) |
Större än eller lika med 485 |
~560 |
Större än eller lika med 490 |
~540 |
|
0,2 % avkastningsgräns (MPa) |
Större än eller lika med 170 |
~220 |
Större än eller lika med 220 |
~260 |
|
Förlängning vid brytning (%) |
Större än eller lika med 40 |
~50 |
Större än eller lika med 35 |
~42 |
|
Hårdhet (HB) |
Mindre än eller lika med 217 |
~150 |
Mindre än eller lika med 200 |
~170 |
|
Slagseghet (J, -196 grader) |
Bra |
~80–120 |
Mycket bra |
~100–140 |
|
Elasticitetsmodul (GPa) |
~193 |
193 |
~196 |
196 |
|
Densitet (g/cm³) |
7.99 |
7.99 |
8.00 |
8.00 |
904L erbjuder något högre lägsta sträckgräns än 316L, främst för att den innehåller mer nickel och något mer kontrollerat kväve. Båda kvaliteterna ger utmärkt duktilitet och seghet vid alla temperaturer inklusive kryogena förhållanden. För de flesta kemiska processtillämpningar är skillnaderna i mekaniska egenskaper sekundära till korrosionsprestanda i materialvalsbeslutet.
Data för svavelsyrakorrosionshastighet: kärnbeviset
Det här avsnittet presenterar de viktigaste uppgifterna i den här artikeln. Jämförelsen av korrosionshastigheten över en matris av H2SO4-koncentrationer och temperaturer är den definitiva grunden för materialval vid syradrift. Alla värden är i millimeter per år (mm/år); ett värde under 0,1 mm/år anses allmänt vara acceptabelt för-långtidstjänst.
Tabell 3: Korrosionshastigheter i svavelsyra - 316L vs 904L (mm/år)
|
H2SO4 Konc. (vikt%) |
Temp. (grad) |
316L hastighet (mm/år) |
904L hastighet (mm/år) |
Förbättringsfaktor |
904L Lämplighet |
316L Lämplighet |
|
1–5 |
20 |
0.05–0.10 |
0.01–0.02 |
~5× |
Excellent |
Mycket bra |
|
1–5 |
60 |
0.20–0.50 |
0.03–0.08 |
~6× |
Excellent |
Godtagbar |
|
5–20 |
20 |
0.50–1.50 |
0.05–0.15 |
~10× |
Mycket bra |
Marginell |
|
5–20 |
60 |
1.50–5.00 |
0.10–0.40 |
~12× |
Bra |
Inte lämplig |
|
20–40 |
20 |
3.00–8.00 |
0.20–0.80 |
~10× |
Bra – godtagbart |
Inte lämplig |
|
20–40 |
60 |
>10 |
0.50–2.00 |
>5× |
Marginell |
Inte lämplig |
|
40–70 |
20 |
>10 |
0.80–3.00 |
>3× |
Marginell |
Inte lämplig |
|
40–70 |
60 |
>>10 |
2.00–8.00 |
- |
Inte lämplig |
Inte lämplig |
|
70–90 |
20 |
>>10 |
>5.00 |
- |
Inte lämplig |
Inte lämplig |
|
90–98 |
20 |
>>10 |
>5.00 |
- |
Inte lämplig |
Inte lämplig |
Tolkning av korrosionshastighetsdata
Data i Tabell 3 berättar en tydlig, konsekvent historia: 904L överträffar 316L med en faktor 5 till 12 gånger över de vanligaste industriellt vanliga svavelsyraförhållandena (1–40 % koncentration, 20–60 graders driftstemperatur). Ännu viktigare är att för koncentrationer över 5 % vid temperaturer över 40 grader överskrider 316L ofta tröskeln på 1,0 mm/år - vilket gör den funktionellt olämplig, oavsett designtillägg.
Vid koncentrationer över 40–70 % ger ingendera kvaliteten tillräckligt motstånd vid lång-tjänst. Ingenjörer som möter koncentrerad svavelsyra (över 70 %) måste utvärdera specialistlegeringar som Alloy 20 (UNS N08020), Hastelloy B-3 (UNS N10675) eller gjutjärn med hög kiselhalt, som är speciellt designade för koncentrerad H₂SO₄-service.
Jämförelse av korrosionsbeständighet i flera-miljöer
Svavelsyra är sällan den enda frätande arten i en industriell processström. Följande tabell ger en bredare bild av hur dessa två kvaliteter presterar över alla större korrosionsmekanismer och syratyper.
Tabell 4: Multi-Miljökorrosionsbeständighet - 316L vs 904L
|
Korrosionsmekanism / Miljö |
904L prestanda |
Gradering |
316L prestanda |
Gradering |
|
Späd ut H₂SO4 (<10%, ambient) |
Excellent |
★★★★★ |
Bra |
★★★☆☆ |
|
Späd ut H₂SO4 (<10%, 60°C) |
Mycket bra |
★★★★☆ |
Marginell |
★★☆☆☆ |
|
Konc. H₂SO4 (40–70 %, omgivande) |
Marginell |
★★☆☆☆ |
Inte lämplig |
★☆☆☆☆ |
|
Fosforsyra (H₃PO₄) |
Excellent |
★★★★★ |
Bra |
★★★☆☆ |
|
Ättiksyra (CH₃COOH) |
Excellent |
★★★★★ |
Mycket bra |
★★★★☆ |
|
Saltsyra (HCl) |
Dålig |
★★☆☆☆ |
Dålig |
★☆☆☆☆ |
|
Kloridpittning (Cl⁻ env.) |
Mycket bra |
★★★★☆ |
Bra |
★★★☆☆ |
|
Spaltkorrosion (havsvatten) |
Bra |
★★★☆☆ |
Marginell |
★★☆☆☆ |
|
Intergranulär korrosion |
Excellent |
★★★★★ |
Mycket bra |
★★★★☆ |
|
Spänningskorrosion (SCC) |
Mycket bra |
★★★★☆ |
Marginell |
★★☆☆☆ |
|
Oxiderande syror (HNO₃) |
Bra |
★★★☆☆ |
Mycket bra |
★★★★☆ |
Salpetersyra: det enda området där 316L har en kant
Salpetersyra (HNO₃) är en oxiderande syra, och i oxiderande sura miljöer dominerar kromhalten motståndsmekanismen. Båda kvaliteterna har liknande kromnivåer (16–18 % i 316L; 19–23 % i 904L), men 316L:s lägre molybden gör den faktiskt något bättre lämpad för ren HNO₃-tjänst eftersom Mo kan vara skadligt i starkt oxiderande miljöer. Detta är dock ett snävt undantag - varje process som blandar HNO₃ med HCl eller H₂SO4 (blandade syror) svänger omedelbart tillbaka fördelen till 904L.
Kloridbeständighet: Pitting och spaltkorrosion
Pitting Resistance Equivalent Number (PREN) kvantifierar motståndet mot klorid-inducerad gropfrätning. 904L uppnår ett PREN på cirka 32–36 jämfört med 316L:s 23–27. Denna lucka är betydande i alla tillämpningar där kloridjoner-existerar tillsammans med svavelsyra -, en vanlig situation i industriella processströmmar, rökgasmiljöer och vattenreningstillämpningar.
Fysiska och termiska egenskaper
Tabell 5: Fysiska och termiska egenskaper - 316L vs 904L
|
Egendom |
316L |
904L |
|
Smältområde (grad) |
1375–1400 |
1300–1390 |
|
Densitet (g/cm³) |
7.99 |
8.00 |
|
Värmeledningsförmåga (W/m·K, 20 grader) |
13.4 |
12.0 |
|
Coeff. av termisk expansion (µm/m· grad) |
16,0 (20–100 grader) |
15,3 (20–100 grader) |
|
Specifik värmekapacitet (J/kg·K) |
500 |
450 |
|
Elektrisk resistivitet (µΩ·m) |
0.74 |
0.95 |
|
Magnetisk permeabilitet (glödgat) |
~1.005 |
~1.003 |
|
Max servicetemp. – Oxiderande ( grad ) |
~870 |
~1050 |
|
Max servicetemp. – Vattenhaltig (grad) |
~300 |
~300 |
Båda kvaliteterna delar i stort sett liknande fysikaliska och termiska egenskaper, vilket förväntas för austenitiska legeringar med jämförbara totala legeringsnivåer. Den något högre termiska expansionen av 316L kan vara relevant i värmeväxlarrördesign men driver sällan materialvalet. Båda graderna är icke-magnetiska i glödgat tillstånd, vilket gör dem lämpliga för tillämpningar som kräver låg magnetisk permeabilitet (t.ex. konstruktion av MRI-anläggningar, viss instrumentering).
Tillämpliga standarder och internationella certifieringar
Korrekt standardbeteckning är avgörande för upphandling, kvalitetskontroll och regelefterlevnad. Följande tabell täcker alla större internationella beteckningssystem för båda graderna.

Tabell 6: Standarder och beteckningar - 316L vs 904L
|
Standardkropp |
316L Beteckning |
904L Beteckning |
Omfattning / Anmärkningar |
|
ASTM |
S31603 |
N08904 |
Plåt, plåt, remsa, stång, rör, rör |
|
SV / DIN |
1.4404 |
1.4539 |
europeiska produktformer |
|
UNS |
S31603 |
N08904 |
Unified Numbering System |
|
ASME |
SA-240 / SA-312 |
SA-240 / SA-312 |
Tryckkärl, pannor, rörledningar |
|
ISO |
ISO 15156-3 |
ISO 15156-3 |
Sur-tjänst (H₂S-miljöer) |
|
NACE / AMPP |
MR0175-kompatibel |
MR0175-kompatibel |
Korrosionsservice för olja och gas |
|
PED (EU) |
2014/68/EU |
2014/68/EU |
Direktivet för tryckbärande anordningar |
|
FDA (livsmedel/pharma) |
Accepterad |
Accepterad |
Ytfinish Ra Mindre än eller lika med 0,8 µm typiskt |
Båda kvaliteterna täcks helt av ASME, ASTM och EN ramverk för tryckkärl, värmeväxlare och rörsystem. För FDA-reglerade läkemedels- och livsmedelstillämpningar accepteras båda kvaliteterna, med 316L som nästan-universell standard på grund av dess etablerade meritlista, lägre kostnader och omfattande globala leveranskedja.
Kostnad, tillgänglighet och tillverkning
Materialkostnad är ofta den mest omedelbart synliga beslutsfaktorn, men livscykelkostnaden - som inkluderar underhåll, utbyte och produktionsstopp - gynnar nästan alltid den högre-legeringen i sur service. Följande tabell presenterar de viktigaste kommersiella parametrarna och tillverkningsparametrarna.
Tabell 7: Kostnad, tillgänglighet och tillverkning - 316L vs 904L
|
Faktor |
316L |
904L |
|
Relativ materialkostnad (plåt) |
Baslinje (1,0×) |
~1,8–2,5× (högre Ni, Mo) |
|
Primära kostnadsdrivare |
Ni (10–14 %), Mo (2–3 %) |
Ni (23–28%), Mo (4–5%), Cu |
|
Global tillgänglighet |
Ubiquitous – alla kvarnstorlekar |
Allmänt tillgänglig – specialitet |
|
Typisk ledtid (platta) |
1–4 veckor |
3–8 veckor |
|
Svetsbarhet |
Utmärkt (ER316L fyllmedel) |
Mycket bra (ER385 filler) |
|
Bearbetningsbarhet |
Bra |
Bra till moderat |
|
Tillverkningskomplexitet |
Låg – lätt att forma/svetsa |
Måttlig – standard austenitisk |
|
Alternativ för ytfinish |
Alla standard finish |
Alla standard finish |
|
Brukscertifiering (EN 10204) |
3.1 rutinmässigt tillgänglig |
3.1 / 3.2 tillgängliga |
Riktlinjer för svetsning
Korrekt val av tillsatsmetall är avgörande för att bibehålla korrosionsbeständigheten i svetszonen:
316L: AWS ER316L fyllmedel (eller matchande täckt elektrod E316L). Låg värmetillförsel. Ingen förvärmning krävs. Brett processfönster gör 316L till den mest lätttillverkade rostfria kvaliteten i världen.
904L: AWS ER385 tillsatsmetall (eller Avesta 904L / Sandvik 27.31.4.LCu typ). Något hårdare interpass temperaturkontroll rekommenderas. Fulllösningsglödgning efter-svets är inte obligatoriskt men rekommenderas för de mest aggressiva tjänsterna. Rensa med inert gas för rörrotspassager.
Båda kvaliteterna: Ingen förvärmning krävs. Använd stålborstar i rostfritt-och dedikerade slipskivor. Rengör ytorna noggrant för att ta bort järnföroreningar och förhindra fri järnkorrosion.
Applikationsguide och fallstudier från industrin
Följande urvalstabell ger ingenjörer, inköpsspecialister och fabrikschefer direkt, evidensbaserad- vägledning om vilket betyg som ska anges för givna serviceförhållanden.
Tabell 8: Applikations- och branschvalsguide - 316L vs 904L
|
Applikation / Miljö |
316L |
904L |
Nyckel teknisk grund |
|
Utspädd H₂SO4 lagring (<5%, ambient) |
Livskraftig |
Föredraget |
904L:s Cu+Mo-kombination sänker korrosionshastigheten dramatiskt |
|
H₂SO₄ rörsystem (<20%, <60°C) |
Marginell |
Föredraget |
316L korrosionshastighet överstiger 1 mm/år vid dessa förhållanden |
|
H₂SO4-neutralisering/skrubbning |
Livskraftig |
Föredraget |
Blandade syra/vattenströmmar gynnar 904L:s bredare motstånd |
|
Fosforsyra (H3PO4) bearbetning |
Livskraftig |
Föredraget |
Båda presterar bra; 904L överlägsen vid förhöjda temperaturer |
|
Processutrustning för ättiksyra |
Föredraget |
Livskraftig |
316L lagom vid låg temp.; sparar kostnad jämfört med 904L för mild drift |
|
Salpetersyra (HNO₃) tjänst |
Föredraget |
Livskraftig |
Oxiderande syra gynnar Cr; 316L kostnadseffektivt-här |
|
Farmaceutiska kärl och reaktorer |
Föredraget |
Livskraftig |
316L FDA-standard; 904L endast om processen kräver det |
|
Bearbetning av mat och dryck |
Föredraget |
Livskraftig |
316L uppfyller alla hygienkrav till mycket lägre kostnad |
|
Sjövattenkylning / värmeväxlare |
Marginell |
Föredraget |
904L gropmotstånd (PREN ~32) jämfört med 316L (~24) |
|
Gödselanläggning – sulfatströmmar |
Inte lämplig |
Föredraget |
Kombinationen av varm sulfat + klorid kräver 904L |
|
Olje- & gasproduktion – sur service |
Livskraftig |
Föredraget |
904L högre Ni minskar risken för SCC i H₂S-miljöer |
|
Kryogen / LNG-lagring |
Föredraget |
Livskraftig |
316L allmänt kvalificerad för LNG; 904L över-som anges här |
|
Allmänna rörledningar (icke-syra) |
Föredraget |
Livskraftig |
316L erbjuder motsvarande prestanda till betydande kostnadsbesparingar |
Sammanfattning: 316L vs 904L
Tabellen nedan destillerar varje dimension av denna jämförelse till en enda kortfattad referens.
Tabell 10: Omfattande jämförelsesammanfattning - 316L vs 904L
|
Dimensionera |
904L |
316L |
|
UNS / EN Beteckning |
N08904 / 1.4539 |
S31603 / 1.4404 |
|
Nickelinnehåll |
23–28 % (mycket högre) |
10–14% |
|
Molybden innehåll |
4–5% |
2–3% |
|
Koppartillsats |
1–2 % (förstärkt syraresistens) |
Ingen |
|
PREN-värde |
~32–36 |
~23–27 |
|
H₂SO4-motstånd |
Överlägsen över koncentrationer |
Begränsad till utspädning/omgivande |
|
Korrosionshastighet (<10% H₂SO₄) |
5–12× lägre än 316L |
Baslinje |
|
SCC-motstånd |
Mycket bra (hög Ni) |
Marginell |
|
Havsvattenbeständighet |
Bra |
Marginell |
|
Svetsbarhet |
Mycket bra |
Excellent |
|
Relativ materialkostnad |
~1,8–2,5× högre |
Baslinje |
|
Global tillgänglighet |
Allmänt tillgänglig (specialitet) |
Allestädes närvarande |
|
Bästa passform |
Syra/kemisk skyldighet |
Allmänt / livsmedel / läkemedel |

