Vad varje köpare bör veta om kvalitetsnivåer av kinesiskt rostfritt stål

Jun 11, 2026

Lämna ett meddelande

Kina producerar cirka 35-40 miljoner ton rostfritt stål per år – ungefär 55–60 % av den globala produktionen. Inom denna enorma produktion varierar produktkvaliteten dramatiskt. En spole i rostfritt stål 304 från en Tier 1-kvarn och en304 spolefrån en Tier 4 re-vals kan båda bära samma etikett, men deras faktiska prestanda i korrosionsservice kan skilja sig åt från olika håll.

 

Internationella köpare som inte förstår nivåsystemet utsätts för tre specifika risker: (1) att ta emot material som inte uppfyller ASTM/EN-sammansättningsgränserna; (2) ta emot material med yt- eller dimensionsdefekter som ökar tillverkningskostnaderna; och (3) ta emot material med otillräcklig eller förfalskad certifiering, skapa efterlevnad och ansvarsexponering.

 

Chinese Stainless Steel Quality Tiers

 

Den här artikeln förklarar det fyra-system som används av branschfolk för att utvärdera kinesiskt rostfritt stål. Det är inte en kritik av kinesisk produktion - Kina producerar några av världens bästa rostfria stål. Det är en vägledning för att fatta välgrundade upphandlingsbeslut.

 

Fyra-kvalitetssystem: En fullständig översikt

 

Branschproffs som organiserar inköp från Kina använder vanligtvis en klassificering i fyra-nivåer. Dessa nivåer är inte officiella standarder - de är praktiska klassificeringar som utvecklats av erfarna köpare, inspektörer och ingenjörsföretag.

 

Tier

Typiskt pris jämfört med EU/USA

Brukstyper

Certifiering

Bäst för

Nivå 1 (Premium)

+0% till +15%

Statligt-ägda mega-bruk; topp privata bruk

SV 10204 3.1/3.2; full spårbarhet

Kritisk tjänst; tryckkärl; livsmedel/pharma; export till EU/USA

Nivå 2 (Standard)

−5 % till −15 %

Stora privata bruk; etablerade regionala bruk

SV 10204 3.1 typisk; några 2.2

Allmän korrosionstjänst; strukturell; icke-kritisk rörledning; kostnadskänsliga-projekt

Nivå 3 (ekonomi)

−15 % till −30 %

Mellanstora kvarnar; handelsföretag med brukskontrakt

SV 10204 2.2 eller 3.1 (verifiera äkthet)

Icke-kritisk; dekorativ; arkitektonisk (icke-kustnära); inre inramning

Nivå 4 (riskfullt)

−30 % till −50 %

Små re-rullar; handlare; okänt ursprung

Ofta saknas eller förfalskas; nr EN 10204

Rekommenderas inte för någon teknisk tillämpning; dekorativa endast på egen risk

 

 

Nivå 1: Premium Mills - Världs-klasskvalitet

 

Tier 1-bruk är jättarna inom kinesisk produktion av rostfritt stål. De driver integrerade stålverk med full spårbarhet,-interna kemiska laboratorier och certifiering som uppfyller eller överträffar internationella standarder.

 

Tier 1 Mill List (stora producenter)

 

Bruksnamn

Plats

Äganderätt

Nyckelprodukter

Årlig kapacitet (kt)

Exportmarknader

Baosteel (Baowu) Rostfritt

Shanghai, Fujian

Statligt-ägt (SOE)

Alla betyg; 300/400-serien; duplex-

2,000+

Global; EU, USA, Japan, SEA

TISCO (Taiyuan Iron & Steel)

Shanxi

Statligt-ägt (SOE)

Alla betyg; Premier 300-serien

4,500+

Global; premium varumärkeskännedom

JISCO (Jiuquan Iron & Steel)

Gansu

Statligt-ägt (SOE)

Alla betyg; stark i 300/400

3,000+

Global; Mellanöstern, Europa

Tsingshan (Tsholding)

Zhejiang

Privat (störst)

Alla betyg; 300/400; duplex-

12,000+

Global; världens största tillverkare av rostfritt stål

POSCO Kina (Zhangjiagang)

Jiangsu

Korea/Kina JV

Alla betyg; bil; 300-serien

1,800+

Global; bilindustrin,-avancerad utrustning

Lisco (Lianzhong)

Guangdong

Taiwan/Kina JV

200/300-serien; dekorativ

800+

SEA, Mellanöstern, Afrika

Ningbo Baoyi

Zhejiang

Privat (nivå 1-kvalitet)

Nickellegering; specialitetsbetyg

200+

Global; specialist på nickellegeringar

Yongxing specialmaterial

Zhejiang

Privat (premium)

Stång, tråd, specialkvaliteter

500+

Global; specialtillämpningar

Jiuli (Zhejiang Jiuli)

Zhejiang

Privat (premium)

Rör- och rörspecialist

800+

Global; tryckrör och rör

 

Nivå 1 kvalitetsegenskaper

 

Kvalitetsdimension

Nivå 1 prestanda

Typiskt testresultat

Internationell motsvarighet

Kemisk sammansättning (inom ASTM)

100% inom tolerans

C: ±0,005%; Cr/Ni: ±0,1 %

EU/US/Japan bruksstandard

Mekaniska egenskaper (inom ASTM)

100% inom tolerans

UTS: ±10 MPa av minimum spec

EU/US/Japan bruksstandard

Ytfinish (2B, nr 4)

Excellent; konsekvent

Ra: 0,1-0,3 μm (2B)

EU/US/Japan bruksstandard

Dimensionell tolerans (tjocklek)

Överstiger ASTM A480

+0/-5 % av nominellt (mot ASTM +0/-12,5 %)

Bättre än ASTM A480

Certifiering (EN 10204)

Typ 3.1 standard; Typ 3.2 tillgänglig

Full värme-specifik; tredje-vittne tillgängligt

EU/US/Japan bruksstandard

Spårbarhet (värme till spiral)

100% spårbart

Coil tag + digitala register

EU/US/Japan bruksstandard

PMI-verifiering (i-mill.)

100 % PMI på kritiska betyg

XRF eller OES enligt ASTM E1621

EU/US/Japan bruksstandard

Intergranulär korrosionstest

Tillgänglig på begäran

A262 Öva C eller G28 Metod A

EU/US/Japan bruksstandard

 

Nivå 2: Standard Mills - Bra värde för icke-kritisk tjänst

 

Tier 2-bruk är stora, etablerade tillverkare som uppfyller ASTM/EN-standarderna men kan ha något större variation i ytfinish, dimensionell tolerans eller certifieringsfullständighet. Material från Tier 2-bruk är lämpligt för de flesta allmänna korrosionsapplikationer men bör verifieras med PMI och certifikatgranskning före kritisk användning.

 

Kvalitetsdimension

Nivå 2-prestanda

Risknivå

Begränsning

Kemisk sammansättning

95-98 % inom ASTM-tolerans

Låg

Granska bruksintyg; PMI-verifiering

Mekaniska egenskaper

98%+ inom ASTM-tolerans

Låg

Granska bruksintyg

Ytfinish

Bra; enstaka rullmärken eller repor

Måttlig

Visuell inspektion; avvisa icke-överensstämmelse

Dimensionell tolerans

Uppfyller ASTM A480-standarden

Låg

Verifiera vid inkommande inspektion

Certifiering

EN 10204 Typ 3.1 (verifiera äkthet)

Måttlig

Korsa-kolla med kvarn; begära digitalt signerade certifikat

Spårbarhet

Spårbarhet på spole-nivå

Måttlig

Begär kartläggning av värme-till-slingor från leverantören

PMI-verifiering

Inte alltid utfört av kvarn

Måttlig

Ange 100 % PMI på PO

Pris kontra nivå 1

−5 % till −15 %

N/A

N/A

 

Nivå 3: Economy Mills - Mätbar kvalitetsrisk

 

Nivå 3 representerar material från medelstora-bruk, handelsföretag som kontrakterar med flera bruk eller regionala producenter som inte har helt integrerade kvalitetssystem. Den viktigaste risken med Tier 3-material är inkonsekvens - en spole kan uppfylla ASTM, nästa kanske inte. Certifikaten kan vara generiska (typ 2.2) eller av tvivelaktig äkthet.

 

Chinese Stainless Steel Sheet Economy Mills

 

Kvalitetsdimension

Nivå 3 prestanda

Risknivå

Rekommendation

Kemisk sammansättning

85-92 % inom ASTM-tolerans

Höga - vissa spolar utanför spec

ALLTID PMI före användning; avvisa om den är utanför spec

Mekaniska egenskaper

90-95 % inom ASTM-tolerans

Måttlig-Hög

Verifiera på brukscertifikat; provprovning

Ytfinish

Variabel; rullmärken, repor vanliga

Måttlig

Visuell inspektion; kan kräva ytterligare ytbehandling

Dimensionell tolerans

Kan överstiga ASTM A480-tillägget

Måttlig

Mät tjockleken på flera punkter före tillverkning

Certifiering

Typ 2.2 vanligt; Typ 3.1 av tvivelaktig äkthet

Hög

Korsa-kolla med kvarn; begära digitalt verifierade certifikat

Spårbarhet

Begränsad; coil tag kanske inte matchar värmen

Hög

Begär bruksvärmecertifikat; PMI allt inkommande material

PMI-verifiering

Ej utförd av bruk eller handlare

�� Hög

OBLIGATORISK före all användning

Pris kontra nivå 1

−15 % till −30 %

N/A

Prisbesparingar kan kompenseras av kostnader för besiktning och avvisning

 

Nivå 4: Hög-riskmaterial - Rekommenderas inte

 

Nivå 4-material kommer från små re-valsar, handlare som köper från okänt ursprung eller fabriker som inte har ASTM/EN-ackreditering. Detta material medför en allvarlig kvalitetsrisk: kemin kan ligga utanför ASTM-gränserna, ytdefekter är vanliga, dimensionella toleranser kontrolleras inte och certifiering saknas ofta eller är förfalskad.

 

En del Tier 4-material är genuint "304" rostfritt stål - men producerat med skrot som innehåller överdrivet mycket kvarvarande element (Cu, Sn, Pb) som minskar korrosionsbeständigheten. Annat Tier 4-material kan vara "200 series" (mangan-substituerad, lägre nickel) som säljs som "300 series" - en form av ekonomisk förfalskning som minskar korrosionsbeständigheten med 30-50 %.

 

Risktyp

Nivå 4 typiskt problem

Detektionsmetod

Konsekvens om oupptäckt

Kemi utanför ASTM-specifikationen

Cr: 16-17% (istället för 18-20%); Ni: 5-6 % (istället för 8-10,5 %)

PMI (XRF)

Kraftigt minskad korrosionsbeständighet; tidigt misslyckande

200-serien säljs som 300-serien

Mn: 5-8 % (vs.<2% in 300 series); Ni: 1-3%

PMI + Ni-specifikt test

30-50% minskning av korrosionsbeständigheten

Överdriven mängd kvarvarande element

Cu >1%, Sn >0.5%, Pb >0,05 % (från skrot)

Full spektrometri (OES)

Gropkorrosion; IGC-känslighet

Saknat eller förfalskat intyg

nr EN 10204; eller uppenbar förfalskning

Kontakta bruket för att verifiera certifikatnummer

Ingen spårbarhet; ansvarsexponering

Ytdefekter

Rullmärken, repor, oxidskala, laminering

Visuell inspektion

Ökade tillverkningskostnader; kan vara avvisande

Dimensionell avvikelse-

Tjocklek -20% till -30% vs. nominell

Mikrometermått

Anpassningsproblem-; risk för tryck i tunn-vägg

Svetsproblem

C: >0.08% (not L-grade); S, P >0.03%

Svetsprocedurtest

Svetssprickor; IGC i HAZ

 

Hur man identifierar nivå på en inköpsorder

 

Den viktigaste regeln: skriv ALDRIG en inköpsorder som bara säger "304 rostfri plåt" eller "316L-rör." Detta tillåter leverantören att utföra beställningen med valfri nivå - inklusive nivå 3 eller nivå 4. Ange alltid bruksnamnet eller kräv en specifik nivå.

 

Metod

Vad man ska skriva på PO

Effektivitet

Anteckningar

Ange bruksnamn

"Baosteel 304/304L, UNS S30403, 2B finish"

�� Mest effektivt

Lås i nivå 1; leverantör kan inte ersätta

Ange nivåkrav

"Endast Tier 1-fabrik; Baosteel / TISCO / JISCO / Tsingshan"

�� Effektivt

Tillåter fabriksersättning men inom nivå 1

Ange certifieringskrav

"EN 10204 Typ 3.1 från Tier 1-fabriken; digital signatur krävs"

�� Effektivt

Tvingar leverantören att köpa från nivå 1

Ange PMI-krav

"100 % PMI krävs före leverans; XRF-rapport med varje spole"

�� Effektivt

Upptäcker Tier 3/4 substitution

Ange ytstandard

"Surface per ASTM A480; no roller marks, scratches >2 mm"

�� Måttlig

Subjektiv; kräver inspektion

Ingen kvarn specificerad

"304/304L, 2B finish"

�� Ineffektivt

Leverantören kan använda vilken nivå som helst; priset kommer att driva urvalet

Bruksnamn kontra "ekvivalent" - Varför "eller ekvivalent" är farligt
 

Många inköpsorder innehåller frasen "eller motsvarande" efter att ha angett ett bruksnamn. Till exempel: "Baosteel 304L eller motsvarande." Det här språket skapar ett kryphål: leverantören kan föreslå vilken fabrik de anser vara "likvärdig" - och deras definition av likvärdig kan skilja sig mycket från din.

Bästa praxis: undvik "eller motsvarande" för Tier 1-bruk. Om du måste tillåta alternativ, ange de acceptabla alternativen uttryckligen: "Baosteel, TISCO eller JISCO endast - inga andra fabriker utan köparens skriftliga godkännande."

 

Pris kontra kvalitet: Gör affärsfallet för nivå 1

 

Många inköpsteam ställer in sig på det lägsta priset utan att ta hänsyn till den totala ägandekostnaden. Följande analys visar varför Tier 1-material ofta är det mest kostnadseffektiva-valet när alla kostnader beaktas.

 

Kostnadselement

Nivå 1

Nivå 2

Nivå 3

Nivå 4

Materialkostnad (baslinje)

100 % (referens)

85-95%

70-85%

50-70%

PMI / inkommande inspektion

0.5-1.0%

1.0-2.0%

2.0-5.0%

5,0–10,0 % (ofta avvisad)

Ytbearbetning (om det behövs)

0 % (sällsynt)

1-3%

3-8%

8-20 % (ofta avvisas)

Certifikatverifiering

0,1 % (digitalt)

0,5 % (manuell kontroll)

1,0 % (omfattande)

2,0 % (kan vara förfalskade)

Ersättningskostnad (om den misslyckades)

0 % (sällsynt)

2-5 % (enstaka tillfällen)

10-25 % (mätbar risk)

50-200 % (hög felsannolikhet)

Total kostnad (uppskattad)

100.6-101.1%

89.5-105.0%

86.0-123.0%

60.0-202.0%

Riskjusterad-rekommendation

Rekommenderar alltid

Endast icke-kritisk

Endast icke-korrosion

Rekommenderas inte

 

Vanliga frågor (FAQ)

 

F: Är allt kinesiskt rostfritt stål låg kvalitet?

 

S: Nej. Tier 1 kinesiskt rostfritt stål (Baosteel, TISCO, JISCO, Tsingshan) motsvarar EU/US/Japan ursprung i alla mätbara dimensioner. Kina producerar några av världens bästa rostfria stål. Kvalitetsproblemet uppstår endast med Tier 3- och Tier 4-material.

 

F: Kan jag använda Tier 2-material för att spara kostnader?

 

S: Ja, för icke-kritiska tillämpningar: strukturella, icke-korrosiva miljöer, dekorativa (icke-kustnära) och inre ramar. Använd aldrig Tier 2 för livsmedel/läkemedel, tryckkärl eller korrosions-kritiska tjänster utan ytterligare verifiering (PMI, certifikatautentisering, ytinspektion).

 

F: Vad är det enskilt bästa att sätta på min PO för att säkerställa kvalitet?

 

S: Ange bruksnamnet. "Baosteel 304L" är entydig. "304L rostfritt stål" är det inte. Om du inte kan ange ett bruksnamn, kräv "endast nivå 1 kvarn" och lista 3-4 godtagbara kvarnar.

 

F: Hur verifierar jag att ett brukscertifikat är äkta?

 

S: Kontakta brukets försäljnings- eller kvalitetskontor och be dem verifiera certifikatnumret. Tier 1-bruk kan göra detta snabbt. Om leverantören inte kan tillhandahålla ett digitalt signerat intyg från bruket, var misstänksam.

 

F: Vad är "200-serien" och varför är den dålig?

 

S: 200-serien av rostfritt stål (t.ex. JIS SUS 201) ersätter nickel med mangan för att minska kostnaderna. Den har 30-50 % mindre korrosionsbeständighet än 300-serien. Vissa oetiska leverantörer säljer 200-serien som "304" - PMI upptäcker detta eftersom 200-serien har 1-3 % Ni mot . 8%+ för 304.

 

F: Behöver jag en tredje-partsinspektör (SGS, BV, TUV)?

 

S: För material i nivå 1: inte obligatoriskt, men rekommenderas för stora beställningar. För nivå 2: rekommenderas. För nivå 3: OBLIGATORISK. För Tier 4: rekommenderas inte eftersom du inte ska köpa Tier 4-material. Tredjepartsinspektion upptäcker icke{10}}överensstämmande material INNAN det lämnar bruket.

 

F: Kan jag besöka bruket innan jag lägger en stor beställning?

 

S: Ja, och det rekommenderas starkt för beställningar över 100 000 USD. Tier 1-bruk välkomnar kundbesök och har dedikerade exportsäljteam. Om en leverantör vägrar att avslöja brukets namn eller vägrar ett bruksbesök är det en röd flagga.

 

F: Är "Made in China" en röd flagga för rostfritt stål?

 

S: Nej. "Made in China" täcker Tier 1-material som är i världsklass.- Den röda flaggan är inte ursprungslandet - det är frånvaron av bruksnamn, certifiering och PMI på PO. En PO som säger "Baosteel 316L, EN 10204 Typ 3.1, 100% PMI" är säker oavsett ursprungsland.

 

Skicka förfrågan
Komma till oss
Och starta dina RFQ: er nu.
kontakta oss